Skip to content

Nane Yağının Cilde Faydaları

Nane Yağının Cilde Faydaları
Nane Yağının Cilde Faydaları
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nane Yağının cilde faydaları
Nane yağı, antibakteriyel, antiviral ve antiseptik özelliklere sahip bir uçucu yağdır. Başlıca faydaları, küçük cilt tahrişlerine yardımcı olabilecek yatıştırıcı ve serinletici özellikler sağlar; yağın salgılanmasını kontrol eder.

Yağlı veya akneye eğilimli cilde sahip olanlar, ancak sivilceyi gidermek için güvenilen tek bileşen olmamalı. Küçük cilt tahrişleri ve kaşıntısı olan herkes de faydalı bulabilir.
Genel olarak, günde bir kez, ancak aşırı kullanım tahrişe neden olabileceğinden dikkatli olun.

Özellikle hassas cildiniz varsa, asitler veya diğer sert peeling bileşenleri içeren ürünlerle eşleştirirken dikkatli olun.

Nane Yağının Cilde Faydaları

nane yağının cilde faydaları

Kozmetik kullanımları ve faydaları açısından, nane yağı, onu piyasadaki diğer uçucu yağlardan ayıran birkaç benzersiz özelliğe sahiptir.

Antibakteriyel özelliklere sahiptir:

Nane yağının cilde faydaları arasında antibakteriyel özellikleri yer alır. Tüm bakteri türlerine karşı etkili olmasa da, bir çalışma nane yağını bir antibiyotikle karşılaştırdı ve karşılaştırılabilir etkinliğe sahip olduğunu buldu.
Bu faydaları elde etmek için topikal olarak ne kadar yağa ihtiyaç duyulduğu tam olarak net olmasa da, yağın antibakteriyel yapısı onu sivilceye yatkın ciltler için iyi bir seçenek haline getiriyor.
Yağ üretimini kontrol eder:
Nane, yüzeyinizde aşırı yağ oluşumunu önlemek için çalışır ve sonuç olarak akne olasılığını azaltır. Doğrudan tüm yüzünüze uygulanamayacak kadar güçlü ve tahriş edici olmasına rağmen, nane yağı en çok diğer sivilcelerle birlikte kullanıldığında etkilidir.
Benzer şekilde, nane yağı kafa derisinde kullanım için faydalı olabilir ve kepek ve seboreik dermatit sorunlarını giderebilir.

Kaşıntı ve iltihabı en aza indirir:

Nane yağı güçlü bir cilt yatıştırıcısıdır; Aslında, bir çalışma , kronik kaşıntıyla mücadele eden hastalar için etkili bir topikal tedavi olduğunu buldu. Kaşıntı, tahriş ve iltihabı gidermek için topikal nane yağı kullanıldı.
Nane yağının serinletici özelliklerinden yüzde 50’ye varan yüksek mentol konsantrasyonu sorumludur – naneli ürünlerin hem kokmaya hem de ferahlatıcı hissetme eğiliminin nedeni budur.
Doğrudan cilt üzerinde çalışmanın yanı sıra mentol, ağrıyı da hafifletebilir. Bu nedenle, topikal nane yağı baş ağrısına yardımcı olabilir ve ağrılı kasları rahatlatabilir.

Antiviral özelliklere sahiptir:

Nane yağı, bakterilerle savaşmanın yanı sıra virüslere, özellikle de herpes virüsüne karşı da etkili olabilir. (2003 yılında yapılan bir çalışma da bu ifadeyi doğruladı.) Yani bir dahaki sefere bir uçuk oluştuğunda, üzerine biraz nane yağı sürmeyi deneyebilirsiniz – sadece seyreltilmiş olduğundan emin olun.

Nane Yağının Yan Etkileri

Nane yağının cildi yatıştırıcı özellikleri olsa da çok fazlası (ironik bir şekilde) tahrişe yol açabilir – kızarıklık, kaşıntı ve daha fazlası.
Herhangi bir yeni içerik veya ürün türünde olduğu gibi, cildinizin bunu tolere edebildiğinden emin olmak için küçük bir yama testi (yüzünüz dışında bir noktada) yapmak her zaman iyi bir fikirdir.
Aşırı kullanımın bu tür rahatsız edici tahrişleri tetikleyebileceğini de belirtmekte fayda var, bu yüzden doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.

nane yağının cilde faydaları

Nane Yağı Nasıl Kullanılır

Her şeyden önce, nane yağının asla kesilmiş, kırılmış veya başka şekilde hasar görmüş cilde girmemesi gerekir.
İkincisi, saf nane esansiyel yağı kullanıyorsanız (onu içeren bir ürün değil) önce onu sulandırmanız gerekir.
Bu, böcek ısırığı veya güneş yanığı gibi cilt sorunlarına sürmek için bir başka yağla (zeytin veya jojoba gibi nötr bir yağ) karıştırmak anlamına gelebilir.
Kaşıntılı, yağlı saç derisini yatıştırmaya yardımcı olmak için şampuanınıza bir veya iki damla ekleyin.
Evde leke tedavisi için birkaç damla bir çorba kaşığı tamanu yağıyla karıştırın ve sivilcelerin üzerine sürün.

Her iki durumda da, istenmeyen tahriş olasılığını en aza indirmek için günde bir defadan fazla kullanmayın.

Dudakları Nemlendirmek İçin

Nane yağının en sevdiğimiz faydalarından biri, yumuşak dudaklar için DIY dudak balsamında bulunmasıdır. Eşit miktarda shea yağı, hindistancevizi yağı ve rendelenmiş balmumu birleştirin ve ardından tamamen eriyene kadar benmari usulü ısıtın.
Nane yağı ekleyin (yarım bardak eritilmiş karışım başına yaklaşık çeyrek çay kaşığı). Soğumaya bırakın ve ardından metal veya plastik tüplere veya kutulara koyun.

Cildi Gençleştirin

Nane yağının en iyi faydalarından biri cildi temizleme ve gençleştirme yeteneğidir. Canlandırıcı, doğal ve canlandırıcı bir yüz peelingi için dört ila beş damla nane yağını bir çorba kaşığı ince Himalaya kaya tuzu ve iki yemek kaşığı tamanu yağıyla (zeytinyağı bir tutamda işe yarar) birleştirin . Cilde nane yağı uygulamadan önce dikkatli olunması gerektiğini unutmayın. Cilt reaksiyonlarına ve yanmaya neden olmamak için nane yağının yüksek oranda seyreltildiğinden emin olun.

İnanılmaz kokusu ve aromaterapi gücünün ötesinde, nane yağı, ecza dolabınızda bulunan en çok yönlü uçucu yağlardan biridir. Bu temel bileşen hem kozmetik hem de tıbbi olarak binlerce yıldır uygulanmaktadır ve nane yağı kullanımının kayıtları eski Mısır’a kadar izlenebilir. Kökenleri eski olsa da, bu güzel kokulu, iyileştirici yağı güzellik çantanıza eklemek için tıklayınız.
Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER