Skip to content

Meditasyon Zihni ve Bedeni Nasıl Etkiler?

meditasyon zihni ve bedeni nasıl etkiler?
Meditasyon Zihni ve Bedeni Nasıl Etkiler?
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Meditasyon, hayatın her kesiminden insanlar arasında stresi azaltmanın en popüler yollarından biri haline geldi. Peki günümüzde yaygın olarak tercih edilen meditasyon, zihni ve bedeni nasıl etkiler? Meditasyon, özellikle pandemi döneminde yükselen stresi kontrol etmek ve farkındalık geliştirmek için yaygın olarak tercih edilmektedir.

Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmeyi öğrenerek, fiziksel ve duygusal stresiniz azalabilir. Bu, kendinizi daha iyi, tazelenmiş ve sağlıklı bir tavırla günün zorluklarıyla yüzleşmeye hazır hissetmenizi sağlar.
Haftalar veya aylar boyunca düzenli uygulama ile daha da büyük faydalar elde edebilirsiniz.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, yüksek bir farkındalık durumunu ve odaklanmış dikkati teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi teknik olarak tanımlanabilir. Meditasyon ayrıca, psikolojik iyilik hali üzerinde çok sayıda faydası olduğu gösterilen, bilinç düzeyini değiştiren bir tekniktir.

Meditasyon binlerce yıldır dünyanın her yerindeki kültürlerde uygulanmaktadır.
Budizm, Hinduizm, Hristiyanlık, Musevilik ve İslam da dahil olmak üzere hemen hemen her din, meditasyon uygulamaları kullanma geleneğine sahiptir.
Ancak günümüzde dini amaçlardan çok günlük hayatın sıkıntı ve endişelerinden kurtulmak için tüm insanların başvurduğu bir rahatlama ve farkındalık uygulamasıdır. Peki meditasyon yapmak ne tür faydalar sağlar?
Günlük rutininizin bir parçası olabilir ve strese karşı direnç geliştirmenize yardımcı olabilir.
Duygusal stresten uzaklaştığınızda merkezlenmek için kullandığınız bir teknik olabilir.
Vücudunuzun stres tepkisini tersine çevirmenize ve fiziksel olarak rahatlamanıza yardımcı olacak hızlı bir stres giderici olabilir.
Kilo kaybı ve daha sağlıklı beslenme için bile kullanılabilir.

Meditasyon genellikle dini amaçlar için kullanılsa da, birçok insan herhangi bir dini veya manevi inanç veya uygulamadan bağımsız olarak meditasyon yapar.
Meditasyon aynı zamanda psikoterapötik bir teknik olarak da kullanılabilir.
Pek çok farklı meditasyon türü vardır.

Meditasyon Türleri

Meditasyon birçok farklı biçimde olabilir, ancak iki ana türü vardır: konsantrasyon meditasyonu ve farkındalık meditasyonu:

Konsantrasyon meditasyonu , tüm dikkatinizi belirli bir nesneye odaklamayı içerir. Amaç, daha yüksek bir varoluş durumuna ulaşmak için, ister nefesiniz, ister belirli bir kelime veya bir mantra olsun, odaklandığınız her şeyi gerçekten deneyimlemektir.
Farkındalık meditasyonu , diğerleri arasında, hem farkındalığa dayalı stres azaltma hem de farkındalığa dayalı bilişsel terapi içerir . Farkındalık, depresyon gibi farklı konuları hedef alabilir, bu da odak noktasının uygulamadan uygulamaya farklı olabileceği anlamına gelir. Genel olarak, şimdiki anın farkında olma ve buna dahil olma ve kendinizi açık, farkında ve kabul etme halini içerir.

Meditasyon Yapmak İçin Nedenler

Meditasyon bir dizi fayda sağlayabilir, bu nedenle meditasyon yapmaya başlamak isteyebileceğiniz birçok neden vardır:

Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.
Baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Anksiyete ve depresyon belirtilerine yardımcı olabilir.
Öz farkındalığı geliştirebilir.
Kendiniz ve başkaları için daha fazla empati hissetmenize yardımcı olabilir.
Bağışıklığı artırabilir.
Farkındalığı geliştirebilir.

Stres Giderici Meditasyon Nasıl Yapılır?

Pek çok farklı meditasyon biçimi ve uygulama yolu varken, yeni başlayanlar için temel bir meditasyon öğrenmek, başlamak için harika bir tercihtir.

Dikkat dağıtıcı olmayan sessiz bir yer seçin. Telefonunuzu, televizyonunuzu ve diğer dikkat dağıtıcı unsurları kapatın. Arka planda müzik çalmasını isterseniz, sakin ve tekrar eden bir müzik seçin.
Bir zaman sınırı ayarlayın. Yeni başlıyorsanız, yaklaşık 5 ila 10 dakikalık daha kısa seanslara bağlı kalmak isteyebilirsiniz.
Vücudunuza dikkat edin ve rahatlayın. Bir seferde birkaç dakika rahatça oturabileceğinizi hissettiğiniz sürece, yere bağdaş kurarak veya sandalyede oturabilirsiniz.
Nefesinize odaklanın. Karnınızı genişleten derin nefesler almayı deneyin ve ardından yavaşça nefes verin. Her nefesin nasıl hissettirdiğine dikkat edin.
Düşüncelerinize dikkat edin. Meditasyonun amacı zihninizi temizlemek değildir – zihniniz kaçınılmaz olarak dolaşacak…
Bunun yerine, düşüncelerinizin sürüklendiğini fark ettiğinizde dikkatinizi nazikçe nefesinize geri getirmeye odaklanın. Düşüncelerinizi yargılamayın veya onları analiz etmeye çalışmayın; sadece akışta olun. Nefesinizi gözlemleyin.

Meditasyonun insan üzerindeki etkisine dair bir çok araştırma vardır. Araştırmalar, meditasyonun hem fizyolojik hem de psikolojik etkileri olabileceğini göstermiştir.

Meditasyon Zihni ve Bedeni Nasıl Etkiler?

Meditasyon Zihni ve Bedeni Nasıl Etkiler?
Meditasyonun psikolojik, duygusal ve sağlıkla ilgili faydalarından bazıları şunlardır:

Anksiyete bozuklukları, depresyon, uyku bozuklukları, ağrı sorunları ve yüksek tansiyon gibi durumların semptomlarının daha iyi yönetimi.
Daha iyi stres yönetimi becerileri.
Dikkatin farklı yönlerindeki değişiklikler.
Artan öz farkındalık.
Gelişmiş duygusal refah.
Çalışma hafızasında ve akıcı zekada gelişme.
Bilinç genellikle bir akarsuya benzetilir, araziden geçerken yumuşak bir şekilde değişir. Meditasyon, bu akıntının seyrini değiştirmenin ve karşılığında çevrenizdeki dünyayı nasıl algıladığınızı ve ona nasıl tepki verdiğinizi değiştirmenin kasıtlı bir yoludur.

Uzmanlar meditasyonun tam olarak nasıl çalıştığını henüz tam olarak anlamamış olsa da araştırmalar, meditasyon tekniklerinin genel sağlık ve psikolojik refah üzerinde bir dizi olumlu etkiye sahip olabileceğini açıkça göstermiştir.

Meditasyon Yapmanın Püf Noktaları

Meditasyon yapmakla ilgileniyorsanız, yararlı bir meditasyon uygulamasına başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları vardır.

Yavaş başlayın. Günde yaklaşık 5 ila 10 dakikalık kısa seanslar yaparak başlayın ve ardından aşamalı olarak daha uzun seanslara yükselin.

Bir program belirleyin. Örneğin her gün aynı saatte meditasyon yapmayı deneyin – mesela sabah ilk iş olarak birkaç dakika meditasyon yapmak gibi.

Rahatlayın. Yerde bağdaş kurup oturmak bir seçenektir, ancak asıl anahtar konfordur. Rahatsızlık, sertlik veya huzursuzluk olmadan birkaç dakika oturabileceğiniz bir pozisyonda olmanız gerekir.

Ne hissettiğinize odaklanın. Doğal bir şekilde nefes alın ve nefes alıp verirken deneyimlediğiniz hisleri ve düşünceleri fark edin.

Duyguları bastırmaya çalışma. Siz meditasyon yaparken zihniniz dolaşmaya mahkumdur – ve bazen bu düşünceler, bir çok duyguya yol açabilir ve rahatsız edici hatta üzücü olabilir. Amaç, zihninizi bu tür düşüncelerden arındırmak değildir.

Bunun yerine, bu düşünceleri yargılamadan kabul edin ve ardından yavaşça odaklanmanızı nefesinize doğru yönlendirin.

Potansiyel Tuzaklar

Meditasyonun çok çeşitli faydaları olabilir, ancak dikkat edilmesi gereken bazı potansiyel tuzaklar da vardır. Yeni bir meditasyon alışkanlığına başlarken, çok hızlı bir şekilde çok fazla şey beklemek kolay olabilir. Gerçek şu ki, sağlığınız ve refahınız üzerinde etkisi olabilecek bir alışkanlık oluşturmak zaman ve pratik gerektirir.

Meditasyonun tüm sorunlarınızı çözmesini beklemeyin. Bunun yerine, kendinizi daha iyi ve daha az stresli hissetmenize yardım etmede rol oynayan öz bakım rutininizin bir parçası gibi davranın.

Meditasyonun bazı riskler içerdiğinin farkında olmak da önemlidir. Bir çalışma, meditasyonun genellikle yönetilmesi zor olan rahatsız edici duygu ve düşüncelere yol açtığını buldu. Çalışma ayrıca meditasyonun anksiyete ve depresyon gibi bazı zihinsel sağlık koşullarının semptomlarını kötüleştirebileceğini bulmuştur.

Bazı raporlar meditasyonun psikotik durumları tetikleyebileceğini veya şiddetlendirebileceğini öne sürüyor, bu nedenle şizofreni gibi rahatsızlıkları olan kişiler için meditasyon önerilmeyebilir.

Meditasyon Tarihi

Meditasyon son zamanlarda ABD’de popülerlik kazanırken, uygulama aslında binlerce yıl öncesine dayanıyor. Uygulama dini geleneklerle, özellikle Budizm ile ilişkilendirilmiştir. Meditasyon tüm Asya’da kullanılan bir uygulamadır. 20. yüzyılda dünyanın diğer bölgelerine doğru yayılmaya başlamıştır. 1960’larda ve 1970’lerde Batı’da öne çıkmış ve genellikle hippi kültürüyle ilişkilendirilmiştir.

Son birkaç on yılda meditasyon, insanların stres, depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel sağlık durumlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için farkındalık ve meditasyonu içeren bir yaklaşım olan farkındalık temelli stres azaltma dahil olmak üzere farklı tedavi yöntemlerine de dahil edilmiştir.

Meditasyonun terapötik bir yardım olarak kullanılması, araştırmacılar bu uygulamanın yararları ve uygulamaları hakkında daha fazla şey öğrendikçe, muhtemelen gelişmeye devam edecektir.

Meditasyon yaptığınızda, hayatınıza geniş kapsamlı ve uzun süreli faydalar katabilirsiniz: Stres seviyenizi düşürür, acınızı bilir, daha iyi bağlanır, odaklanmanızı geliştirirsiniz ve kendinize karşı daha nazik olursunuz.

 

BENZER