Skip to content

Mavi Işık Nedir?

mavi ışık nedir
Mavi Işık Nedir?
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mavi Işık Nedir? makalemizde ekranlar dolayısıyla maruz kaldığımız mavi ışığın cildimize ve bedenimize etkilerini ele alıyoruz.
Pandemi, günlük yaşantımızdaki gidişatımızı çarpıcı şekilde değiştirdi.
Şimdi her zamankinden daha fazla, günümüzün önemli bir bölümünü ekranlarımıza bağlı olarak geçiriyoruz – iş, eğlence veya arkadaşlarla sosyalleşmek için.
Ancak çoğumuz fark edemeyebiliriz, dizüstü bilgisayarlarımızın ve cep telefonlarımızın önünde ne kadar çok zaman geçirirsek, cildimize o kadar çok zarar veriyoruz.

mavi ışık nedir?

Görünüşe göre, ekran zamanınızı bir dereceye kadar düşürmeyi düşünmenizin tek nedeni dijital göz yorgunluğu değil. TV ekranları, bilgisayarlar ve diğer dijital cihazların yaydığı mavi ışığa sürekli maruz kalmak da cildinize zarar verebilir ve aynı UVA ve UVB ışınları gibi erken cilt yaşlanmasına neden olabilir.

Güneş battıktan sonra, beyne melatonin salgılamaya başlaması için bir sinyal gönderilir, bu da uykuya neden olur ve sonunda bizi derin ve dinlendirici bir uykuya gönderir.

Geceleri yapay mavi ışığa maruz kalmak, sizi uykuya hazırlayan bu zarif süreci tamamen bozar. Geceleri mavi ışık, beyninize gönderdiği sinyaller nedeniyle melatonini baskılar.

Bu, beyni, gerçek saatten bağımsız olarak günün ortası olduğunu düşünmesi için kandırır. Beyniniz daha sonra sizi daha uyanık ve uyanık hissettirerek tepki verir.

Mavi Işık Nedir?

Yüksek enerjili görünür (HEV) ışık veya mavi ışık, 400 ila 450 nanometre arasında değişen dalga boylarına sahip mor / mavi bantta yüksek frekanslı, kısa dalgalı bir ışıktır.
Güneş ışığı spektrumunun yüzde 50’sini oluşturur ve çıplak gözle görülebilen ışığın tek parçasıdır. Mavi ışığa maruz kalmamızın çoğunun güneşten kaynaklandığını, ancak aynı zamanda akıllı telefonlar, tabletler ve televizyonlar gibi cihazların yanı sıra iç mekan aydınlatmasından floresan ve LED ampuller tarafından da yayılmaktadır.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne göre , gün boyunca mavi ışığa (güneş ışığından) doğal olarak maruz kalmak uyanıklığı teşvik edebilir, hafızayı geliştirebilir ve ruh halinizi yükseltebilir.
Ancak geceleri, yatmadan önce dizüstü bilgisayarınıza veya e-kitap okuyucunuza bakmak vücudunuzun sirkadiyen ritmini bozabilir ve iyi bir gece uykusu almayı zorlaştırabilir.

Erken yaşlanma, pigmentasyon, göz hasarı, katarakt, hücre büzülmesi, kırışıklık ve fotoğraf hasarına Mavi ışık katkıda bulunur. Bir çalışmada, bireylerin cep telefonunu koyduğu yüz tarafında yüzün diğer tarafına kıyasla pigmentasyon artışı ve fotoğraf hasarı görüldü.
Uyku hormonu olarak da bilinen melatonin, beynimizdeki epifiz bezi tarafından üretilir. Melatonin, uykuyu ve uyanıklığı düzenlemekten sorumludur.

Mavi Işık Cilde Zarar Verir mi?

mavi ışık nedir?

Mavi ışığın vücudun doğal uyku-uyanma döngüsünü etkilediği uzun zamandır kanıtlanmıştır. Ve son birkaç yılda, HEV ışığına uzun süreli maruz kalmanın cildimiz için yaratabileceği potansiyel tehditler hakkında artan kanıtlar vardır. Aslında, bir 2020 çalışması , mavi ışığa tekrarlanan ve uzun süre maruz kalmanın tam etkilerinin henüz tam olarak anlaşılmamış olmasına rağmen, “DNA hasarı miktarını, hücre ve doku ölümünü ve yaralanmasını, göz hasarını artırabileceğini, cilt bariyeri hasarı ve foto yaşlanma.’’ üzerinde etkisi olabileceğini bulmuştur.

Bunun nedeni, UVA ve UVB ışınları gibi, mavi ışığın da serbest radikaller vücut hücrelerini baskıladığında ortaya çıkan oksidatif strese neden olabilmesidir . Bu, hücrelere zarar vererek yaşlanma sürecini hızlandırabilir.
Cilt pigmentasyonunu artırabilir ve cilt bariyeri işlevinin bozulmasına neden olabilir.

Cihazlardan Gelen Mavi Işık Kırışıklığa Neden Oluyor mu?

Akıllı telefonlar ve diğer benzer cihazlar tarafından yayılan HEV ışığı söz konusu olduğunda, 2018’de yapılan bir araştırma çalışması, yeni ortaya çıkan kırışıklıklar ve renk eşitsizliği için selfie alışkanlığınızın suçlanabileceğini öne sürüyor.
Çalışmaya göre, deri oksidatif stresin birincil hedefi olduğundan, elektronik cihazlardan gelen mavi ışığa kısa süreli maruz kalma bile “reaktif oksijen türlerinin oluşumunu artırabilir”.
Mavi ışığın ayrıca cilde daha derin nüfuz ettiği, temel proteinlere zarar verdiği ve kırışıklıklara ve sıkılık kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Cildi Mavi Işık Hasarından Nasıl Korursunuz?

Sabah uyandıktan sonra sirkadiyen ritminizi ve vücut saatinizi ayarlamak için filtrelenmemiş doğal güneş ışığı alın. Bu, akşam serbest bırakılmaya hazır maksimum melatonini oluşturmaya başlamanızı sağlar.

Mavi ışığa maruz kalmanızı azaltmak, cildinizi (ve vücudunuzu) istenmeyen yan etkilerinden korumanın en kolay yoludur.
Ancak bu günlerde, dizüstü bilgisayarların, akıllı telefonların ve diğer dijital cihazların artık günlük rutinimizde bir gereklilik olduğu düşünüldüğünde, bunu söylemek yapmaktan daha kolay olabilir.

Ekranlar çok fazla mavi ışık üretir. Bu ışık göz sağlığını ve uykuyu etkiler, bu nedenle PC’niz için mavi ışık filtresi gibi seçeneklerle aşırı mavi ışığı azaltmak iyi bir fikirdir.
Ne yazık ki, bu mavi ışık göz yorgunluğuna, uykunun kesilmesine ve daha fazlasına neden olabilir. Ancak birkaç basit önlemle, ekranınızdan korkmanıza gerek yok.

Mavi ışığa maruz kalmanızı azaltmak için bazı pratik ipuçları:

Gözlerinizi dinlendirmek ve maruz kalmayı sınırlandırmak için ekranınıza düzenli aralar vererek ekran süresini kısaltın.
Her yarım saatte bir beş dakikalık molaları hedefleyin.
Telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız için mavi ışıklı ekran filtrelerine yatırım yapın.
Mavi ışık yayma miktarını azaltmak için bilgisayarınızda, akıllı telefonlarınızda ve diğer cihazlarınızda “gece modu” seçeneğini etkinleştirin.
Cilt bakımı söz konusu olduğunda, güneş kremi foto yaşlanmaya karşı en iyi savunmanız olmaya devam ediyor .
Ancak, mavi ışığın yan etkilerine karşı koyan ürünler için cilt bakımı rutininizde yer açmanın da yararı vardır – özellikle HEV ışığına maruz kalmanız güneş battıktan çok sonra da devam ettiği için.
Rosacea ve güneşe maruz kaldığında alevlenen diğer cilt rahatsızlıkları ile uğraşıyorsanız daha da önemlidir.

C vitamini ve antioksidan bakımından yüksek ürünler, cildi koruyan ve serbest radikallerin etkileriyle savaştığı için harika seçeneklerdir.

C vitamini ve antioksidan serumlarını keşfetmek için tıklayınız. 

Sağlık konusuna dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER