Skip to content

Maden suyu “anne sütünü arttırıyor”

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Hamilelik döneminde anne adayları yeme ve içmelerine daha fazla dikkat eder. Anne adaylarının en sık sorduğu sorulardan birisi de gebelikte maden suyu içilir mi? Maden suyunun bebeğe bir zararı olur mu? Maden suyu içmek sağlıklı mı? Uzmanlar katkısız maden sularının içerisinde bol miktarda mineral bulunduğu için anne adaylarının maden suyu içmesinin faydalı olduğunu ve anne sütünü arttırdığını önemle vurguluyor…

“SODA İLE MADEN SUYU EŞDEĞER OLARAK ALGILANIYOR”

Gebelik döneminde maden suyunun çok önemli olduğunu belirten Beypazarı Doğal Maden Suyu Uzman Doktoru Mehmet Kundakçı: “Bazı besinler ya da içecekler gebelik döneminde tavsiye edilmez. Çünkü bazı besinler rahmin kasılmasına ya da düşük riskine sebep olmaktadır. Ülkemizde soda ile maden suyu eşdeğer olarak algılanmaktadır. Maden suyu, içerisinde bol miktarda mineral olan tamamen doğal bir içecek. Soda ise içilebilir özellikteki suya, yapay mineraller ve karbondioksit gazı eklenerek elde edilen yapay bir içecek. Gebelikte soda yerine maden suyu tüketilmelidir. Maden suları içerisinde doğal mineraller bulunur. Sodalarda ise koruyucu ya da tatlandırıcı maddeler bulunur.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRDIĞI ÖNE SÜRÜLÜYOR.

İçeriğindeki mineraller sayesinde vücut dengesini sağlayan maden suyu böylelikle anne sütünü arttırdığı öne sürülmektedir. Bebeklerin gelişimi için gereken minerallerin alımında maden suyu önemli bir rol oynamaktadır. Kemik ve diş gelişimi için maden suyunun içerisindeki kalsiyum, florür gibi mineraller önem arz etmektedir. Birçok besinde bir arada bulunmayan mineralleri tek seferde almanın en sağlıklı yolu, bebekler için de, mineral değeri yüksek olan maden suyu tüketmektir.

MADEN SUYU KANIN KIRMIZI HÜCRELERİNİN OKSİJENLENMESİNİ SAĞLAYABİLİR Mİ?

Vitamin ve diğer besinlerin vücuda yararlı olabilmesi için de minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca maden suyunun içeriğinde bulunan demir, hastalıklara karşı direnci artırır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar.

Yine içindeki kalsiyum da kemik ve dişlerin oluşmasında, sağlıklı olmasında son derece faydalıdır. Doğal maden sularında çözünmüş bulunan kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi ana mineraller, florür, iyot gibi eser elementler ve bikarbonat, sülfat gibi iyonların, bir dizi fizyolojik fonksiyonlar üzerine destekleyici etkileri ve birçok hastalıkların tedavisinde de olumlu etkileri tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu.

Şüheda Nur Beki

BENZER