Skip to content

Kuru Fırçalama Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Kuru Fırçalama Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu?
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kuru Fırçalama Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu? Etrafınızda kuru fırçalama tekniğini uygulayan ve tavsiye eden bir çok influencer görmüşsünüzdür, bu yöntemin gerçekten işe yarayıp yaramadığını ve deneyenlerin gözlemlediği değişimleri yazının devamında okuyabilirsiniz.

Kuru fırçalama, cildi kuru bir fırçayla, genellikle duştan önce belirli bir yönde fırçalamaktır. Kuru fırçalama tekniğinde cilt tipik olarak kalbe doğru fırçalanır, ayaklardan ve ellerden başlayıp göğse doğru fırçalanır.

İşte, Kuru fırçalama tekniği gerçekten işe yarıyor mu? sorusunun cevapları:

Kuru fırçalama tekniğinin faydaları:

Kuru Fırçalama Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu?

1. Lenf Akışını Uyarmaya Yardımcı Olur

Lenfatik sistem, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Lenfleri vücut boyunca taşıyan organlardan ve lenf düğümlerinden, kanallardan ve damarlardan oluşur. Bu lenf damarlarının çoğu derinin hemen altından geçer. Kuru fırçalama savunucuları, cildi düzenli olarak fırçalamanın vücuttaki normal lenf akışını uyarmaya yardımcı olduğunu ve vücudun doğal olarak kendini detoksifiye etmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor. (1)

2. Eksfoliasyon (Ölü Cilt Hücrelerini Giderme)

Cildin üzerinde sert, doğal kıllı bir fırça ile fırçalama işlemi, cildin doğal olarak peelingini yaparak ölü cilt hücrelerinin gevşemesine ve temizlenmesine yardımcı olur.
Kuru cilde sahip kişilerde, fırçalamadan sonraki ilk birkaç gün ve hafta içinde daha az kuru cilt ve çok daha yumuşak bir cilt gözlemleyenler olmuştur.

3. Gözenekleri Temizleyin ( Daha Küçük Gözenekler!)

Cildi pul pul dökmenin ek faydası, gözeneklerdeki yağı, kiri ve artıkları temizlemektir. Yüz için daha küçük, daha yumuşak bir kuru fırça kullanın (daha sert vücut fırçasını burada kullanmayın.). Yüzünüzün daha yumuşak olduğunu ve gözeneklerin çok daha az fark edildiğini fark edebilirsiniz.

4. Selüliti Azaltır

Düzenli kuru fırçalamanın selüliti azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olduğunu iddia eden birçok insan vardır. Selülit iddialarını destekleyecek çok fazla araştırma yok, ancak kuru fırçalama harika hissettiren ve cildi daha yumuşak hale getiren bir uygulamadır, bu yüzden denemenin herhangi bir dezavantajı yok!

5. Doğal Enerji Artışı

Kuru fırçalama her zaman doğal bir enerji artışı sağlar. Bu nedenle geceleri kuru fırçalama yapmak yerine sabahları bu rutini yapmak harikadır. Bir teori, dolaşımı arttırdığı için enerjiyi de arttırmasıdır. Her iki durumda da, sabah rutininin bir parçası olarak bunu yalnızca günün erken saatlerinde yapmanız önerilir.

6.Kaygıyı azaltır

Kuru fırçalama, vücuttaki gerginliği azaltan yatıştırıcı, stresi giderici bir ritüel olabilir. Depresyon ve anksiyetesi olan hastalara kuru fırça uygulaması önerilmektedir.

7.Cildi temizler

Kuru fırçalama rutini, ölü deriyi soyacağınız ve gözenekleri yukarıdan aşağıya doğru açacağınız için harika bir rutindir. Yaşlandıkça cildimiz o kadar çabuk yenilenmez ve fazla cilt hücreleri birikerek cildin kuru görünmesine neden olur.

Kuru fırçalama ile, bu gereksiz ölü deri hücreleri nazikçe uzaklaştırılır, bu size sadece daha yumuşak bir cilt sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun nemlendiricinizden hidrasyonu almasını ve toksinleri ter atmasını kolaylaştırır.

Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır?

Kuru fırçalama her gün tüm vücuda, tercihen sabahları duştan önce yapılabilir. Nazik bir fırça ve yumuşak bir baskı ile başlayın.

İşte Cildi Nasıl Fırçalayacağınız:
-Ayaklardan başlayarak, ayakların altlarını ve bacakları uzun, pürüzsüz hareketlerle fırçalayın. Genellikle cildin her bölümünü 10 kez fırçalayın.
-Lenf akışı için, her zaman lenf sisteminin boşaldığı kalp / göğüs bölgesine doğru fırçalayın.
-Önemli bir kural, daima vücudun merkezine doğru fırçalayın.
-Ellerin avuç içlerinden başlayarak ve kolu kalbe doğru fırçalayarak kollarda aynı işlemi tekrarlayın. Yine cildin her bölümünü 10 kez fırçalayın.
-Mide ve koltuk altlarında saat yönünde dairesel hareketlerle fırçalayın.
-Daha sonra işlemi karında ve sırtta tekrarlayın ve ardından daha hassas fırçayla yüzünüze geçin.

Not: Çok sert fırçalamayın! Yumuşak ve pürüzsüz bir vuruş genellikle en iyi sonucu verir. Fırçalamadan sonra cilt biraz pembe, ancak asla kırmızı veya acı olmamalı. Acıtırsa, daha az baskı uygulayın!
Fırçayı 6-12 ayda bir değiştirin, çünkü kıllar sonunda yıpranacaktır. Ayrıca ölü deri hücrelerini temizlemek için fırçayı birkaç haftada bir yıkamalısınız.

Vücudunuzu fırçaladıktan sonra, ölü deri hücrelerini temizlemek için duşa girin. Bundan sonra cildi yatıştırmak ve nemi yenilemek için nemlendirin.

Kuru Fırçalama Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Kuru Fırçalama Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu? sorusuna, yıllarca bu yöntemi uygulayanlar, cildi kuru fırçalamadan sonra daha yumuşak (ve muhtemelen ölçmesi zor olsa da daha sıkı) olduğunu fark ettiklerini belirtiyor. Cilt fırçalamak çok canlandırıcı, kolay ve düşük bir zaman ve para yatırımı, bu yüzden alışkanlığı sürdürmek kolay.

Bilimsel Kanıt Ne Diyor?

Kanıtlar bölünmüş durumda ve birkaç kaynak bariz gerçeğe işaret ediyor – kuru fırçalama hakkında herhangi bir özel bilimsel çalışma yapılmadı. Özellikle selülit yararına ilişkin kanıtların çoğu anekdottur.

Dermatologların bunu meşru bir tıbbi tedavi olarak görmesi için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Kuru fırçalamayı destekleyenler , lenf sistemini uyarabileceğini , vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olabileceğini ve dolaşımı veya enerjiyi artırabileceğini iddia ediyor. Dermatologlar bile, cildi nazikçe fırçalamanın peeling faydaları olduğu ve vücudu masaja benzer bir şekilde uyararak cilt bakımının ötesine geçebileceği konusunda hemfikirdir, ki bu kesinlikle iyi belgelenmiş faydaları vardır.

Hassas Ciltler İçin Uyarı!

Sizin ve vücudunuz için neyin işe yaradığına dikkat etmelisiniz. Hassas cildiniz veya egzama geçmişiniz veya diğer cilt rahatsızlıklarınız varsa, bu, atlamak isteyebileceğiniz bir alışkanlıktır. Agresif cilt fırçalama hassas cildi zamanla tahriş edebilir.

Yine de, rahatsızlık, kaşıntı, kızarıklık ve hatta ağrı gibi uyarı işaretlerini görmezden gelmediğiniz sürece, kuru bir fırçalama seansının çoğu insana fayda sağlayacağı doğru yöntemi uygulayın. Hassas bölgelerden kaçının, aşırı sert kıllar kullanmayın ve rahatsız edici semptomlar ortaya çıkarsa durun.

Hassas ciltler için daha nazik bir detoks seçeneği olarak , cilt fırçalamak yerine bir detoks banyosu deneyin .

Kuru Fırçalama Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor mu? diye aklında soru işaretleri olan bir çok kişi için, bu tekniği uygulayanların gördüğü faydalar yukarıdaki gibidir. Kuru fırçalama son dönemde oldukça popüler ve işe yarar etkiye sahip gibi görünüyor.
Bu tekniği uygulamaya başlayacaksanız unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, kuru fırça kıllarının hangi malzemeden yapılmış olduğudur. Kuru fırça seçerken doğal at kılı fırçası olduğuna dikkat etmelisiniz.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimizi incelemek için tıklayınız.

BENZER