Skip to content

Hyalüronik Asit Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hyalüronik Asit Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Hyalüronik Asit Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Sodyum hiyalüronat olarak da bilinen hyaluronik asit, altın bir yaşlanma karşıtı bileşendir.

Cilt bakımı endüstrisinde uzun süredir kullanılmaya devam eden bir bileşen olan hyaluronik asit ciltte doğal olarak oluşur ve topikal uygulama doğal faydalarını pekiştirir. Hyaluronik asit bir nemlendiricidir, yani nemi kendine çeker.

Hyaluronik asit, kuru cildi nemlendirmek, ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemek ve koyu halkalarla mücadele etmek için birçok yaşlanma karşıtı üründür.

İşte Hyalüronik Asit Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Cildinizde Doğal Olarak Oluşur

​​YAŞLANMA KARŞITI MADDE
Hyaluronik asit, eklemlerde ve ciltte, vücudunuz tarafından doğal olarak üretilir. Yaşlandığımızda, cildimiz daha az hyaluronik asit üretir, bu da daha az dolgun cilt ve daha fazla kuruluk, ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkma anlamına gelir. Kırışıklık partisinden kaçınmak için, doğal olarak oluşan hyaluronik asidinizi hyaluronik asit ürünleriyle destekleyin.

Cildinizi Nemlendirir ve Dolgunlaştırır

KURUĞU, İNCE ÇİZGİLERİ VE KIRIŞIKLIKLARI VE KOYU ÇEMBERLERİ ÖNLER
Hyaluronik asit inanılmaz su bağlama özelliklerine sahiptir – bir gram hyaluronik asit 6 litreye kadar su tutabilir . Hyaluronik asit, cildinize bağlanmak için havadaki nemden nem çekerek dışarıdan hidratlanır. Ek olarak, hyaluronik asit cildinizi “dolgunlaştırır”, yaş, güneşe maruz kalma, kış kuruluğu veya pul pul dökülme ile ilişkili “epidermis su kaybını” azaltarak cildinizin parlak ve genç görünmesini sağlar.

Cildin Koruyucu Bariyerini Güçlendirir

İNCE ÇİZGİLERİ VE KIRIŞIKLIKLARI, KURUYU VE KOYU ÇEVRELERİ ÖNLER
Hyaluronik asit bir glikozaminoglikandır (veya GAG) – bu, cildinizdeki doku için temel bir gençliği destekleyen bileşen olduğu anlamına gelir. Hyaluronik asit gibi glikozaminoglikanlar, cildinizin dış katmanlarının nemlendiğinden, gerekli besinlerin dağıtıldığından ve cildinizdeki kolajen ve elastinin cildinize genç bir görünüm kazandırmak için çalışır (dolgun, esnek ve kırışıksız).

Gözenekleri Tıkamadan Nemlendirir

YAĞLI VEYA AKNE EĞİLİ CİLTLERİ NEMLENDİRMEK İÇİN MÜKEMMEL
Evet, nemlendirmek istiyoruz, ancak gözeneklerin tıkanması pahasına değil. Hyaluronik asit komedojenik değildir – yani gözeneklerinizi tıkamadan nemlendirir, yağlı ve akne eğilimli ciltler için harika bir nemlendiricidir. Bilginize: Yağlı bir cildiniz varsa, bu onun nemlendiği anlamına GELMEZ. Aslında, cilt susuz kaldığında aşırı kompanse edebilir ve fazladan yağ üretebilir, bu nedenle yağlı ve akne eğilimli bebekler için bile hidrasyon tüm cilt tipleri için anahtardır.

İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları Azaltır

YAŞLANMA KARŞITI. EVET LÜTFEN.
Hyaluronik asit ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır çünkü çok iyi bir nemlendiricidir. İyi nemlendirme cildinizi dolgunlaştırır, mevcut ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltir.

Antioksidan Özellikler

YAŞLANMA KARŞITI. EVET LÜTFEN.
Hyaluronik asit, cildinizdeki UV ışınları ve çevresel stres faktörlerinden sıklıkla zarar gören kolajen ve elastin için ekstra destek sağlar.

Hyaluronik Asit hakkında en çok sorulan sorular  ve cevapları:

Topikal olarak uygulandığında hyaluronik asit ciltten emilebilir mi?

Evet. Kimyagerler, cildinizin yüzeyinin altına batabilen minik hyaluronik asit moleküllerini başarıyla yarattılar. Ufacık hyaluronik asit molekülleri cildinizin yüzeyinden sızdığı ve cildinizin daha derin katmanlarına cennet gibi nem kattığı için önemsiyoruz (her zaman hyaluronik asidi nemi kendine çeken bir şey olarak düşünün). Geçmişte, cilt bakım ürünlerindeki hyaluronik asit molekülleri cildiniz tarafından emilemeyecek kadar büyüktü. Sonuç olarak, büyük hyaluronik asit molekülleri cildinizin yüzeyine oturur ve cildinizin dışınanemçeker, ancak nem yüzeyin altından cildinizin daha derin katmanlarına nüfuz etmez.

Hyaluronik asit gözenekleri tıkar mı?

Hayır. Hyaluronik asit komedojenik değildir ve bu nedenle gözeneklerinizi tıkamadan yüzünüzü nemlendirebilir.

Hyaluronik asit retinol ile kullanılabilir mi?

Evet. Aslında, retinol ile topikal olarak uygulandığında, hyaluronik asit, retinolün cildinizde neden olabileceği tahrişi en aza indirmeye yardımcı olur.

Hyaluronik asit, salisilik asit veya glikolik aside benzer mi?

Hayır. Hepsinin isminde “asit” vardır, ancak hyaluronik asit, salisilik ve glikolik asitten tamamen farklıdır. Hyaluronik asit bir nemlendiricidir (nemi çeken ve tutan bir şey) ve salisilik asit ve glikolik asit, ölü deri hücrelerini temizleyen kimyasal eksfoliyatörlerdir.

Nemlendirici ile yumuşatıcı arasındaki fark nedir?

Hyaluronik asit gibi bir nemlendirici, havadaki nemi (aka su) çeker ve cildinize aktarır. Yumuşatıcı, cildinizin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cildinizdeki tüm bu nemi tutmanıza yardımcı olur.

Cilt bakım ürünleri için içerik listesinde hyaluronik asidi tanımlamak için kullanılan yaygın isimler nelerdir?

Cilt bakım ürünlerinizin içeriğini  okurken hyaluronik asit olup olmadığını anlamak için ürün içeriğinde şu isimleri arayın: Hiyalüronik asit, Sodyum hiyalüronat, HA

En iyi hyaluronik asit serum ürünlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

La Roche Posay Hyalu B5 Serum

La Roche Posay Hyalu B5 Serum

Ultra nemlendirici hyaluronik asit yüz ve boyun serumu, cildin doğal nem bariyerini yenileyerek ciltte dolgunluk hissi verir ve onarır. Bu serum, optimum etkinlik için konsantre saf hyaluronik asit  ve vitamin B5’i birleştirirken hassas ciltler için de uygundur. Ürünü incelemek için tıklayınız.

Skinceuticals H.A. Intensifier Serum

Skinceuticals H.A. Intensifier Düzeltici Serum

Cildin hyaluronik asit seviyelerini yükseltmeye yardımcı olmak için çok işlevli bir düzeltici serum.
Skinceuticals H.A. Intensifier Serum 30 ML , hyaluronik bir serumdan daha fazlasıdır; cildi canlandırmak için çalışan birçok bileşen içerir. Formülün ana bileşeni, hyaluronik asitin (% 1.3) yanı sıra, ‘kayın ağaçlarında bol miktarda bulunan doğal bir şeker olan ksilozdan türetilen bir [şeker-protein] melezi olan Proxylane’dir (% 10) . Cildin esnekliğine ve su seviyelerine yardımcı olan bir bileşendir. Ayrıca cilt renginin solmasına karşı savaştığı bilinen meyan kökü özütü (% 2) ve cildin nemini artıran mor pirinç özütü (% 0,2) içerir. Ürünü incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER