Skip to content

Hızlı Saç Uzatan Yağlar

Hızlı Saç Uzatan Yağlar
Hızlı Saç Uzatan Yağlar
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Hızlı Saç Uzatan Yağlar
Saçlarınızın daha hızlı uzamasını ve saçlarınızın beslenmiş, parlak olmasını istiyorsanız doğanın sesine kulak verin.
Sağlıklı bir saç derisine, hızla uzayan saçlara sahip olmak herkesin hayali. İşte hızlı saç uzatan yağlar;

Sedir Ağacı Yağı

Hızlı Saç Uzatan Yağlar

Sedir ağacı söz konusu olduğunda, her şey kafa derisiyle ilgilidir. Sedir ağacı esansiyel yağının saç uzamasına katkıda bulunmasının yolu, saç derinizi sağlıklı ve mutlu tutmaktır. Saç derisini uyarır ve dolaşımı artırır, böylece kuru veya pul pul saç derisini ve kırılgan saçı azaltır.
Saç derisindeki yağ üreten bezlerin daha sağlıklı tellere yol açmasına yardımcı olur ve kepek veya saç dökülmesine katkıda bulunabilecek farklı durumları tedavi edebilen antifungal ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

Saçta sedir ağacı esansiyel yağı kullanmak için, nemlendirici ve uyarıcı bir saç maskesi;
bir çay kaşığı hindistancevizi yağına iki damla ekleyin.
Karışımı uygulayın ve saç derisini masaj yapın.
En iyi sonucu elde etmek için, yıkamadan önce 30 dakika boyunca saç derinizde bekletin.
Cildinizi tahriş etmemesini sağlamak için yağı kullanmadan önce bir yama testi yapın.

Biberiye Yağı

blank

Saç uzamasını ve gücünü iyileştirmenin yollarını düşünürken akla gelen ilk uçucu yağdır. Kan damarlarını genişleterek ve kafa derisindeki hücre bölünmesini teşvik ederek saç büyümesini uyarır, böylece foliküllerin büyümesi için gereken besinleri ve oksijeni sağlar.
Ve kuru saç derisine sahipseniz, biberiyenin anti-enflamatuar özelliklerinin saç köklerini sağlıklı ve kepekten uzak tutmaya yardımcı olduğunu bilmelisiniz.

Saç kalınlaştırıcı bir iksir için, saç derinize beş damla biberiye yağı sürün ve duştan sonra masaj yapın- ya da mevcut şampuanınıza ve saç kreminize ekleyebilirsiniz.
Eğer hedefiniz kaşları yeniden gürleştirmekse, biberiye esansiyel yağı bu cephede de işe yarar.
Daha dolgun ve sağlıklı saçlar için yatmadan önce yeni yıkanmış ve temizlenmiş kaşlarınıza bir damla biberiye yağı sürmeyi deneyin.

Bir diğer yapabileceğiniz uygulama da;
Bir avuç kuru biberiye yaprağını damıtılmış suyla kaynatıp beş saat bekletmek. Bu konsantrasyonu saç derinizde kullanabilir veya şampuanınıza ekleyebilirsiniz.

Ylang Ylang

Hızlı Saç Uzatan Yağlar

Ylang-ylang yağı saç derisindeki yağı dengeler, saç köklerini güçlendirir ve saç derisini şekillendirir.
Doğal bir saç kremi olduğu için kuru saç derisine iyi gelir ve ayrıca saçı doğal olarak nemlendiren yağ bezlerini canlandırmaya yardımcı olur.
Antiseptik olduğu için, bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında bitlerden ve diğer mantar enfeksiyonlarından kurtulmaya yardımcı olabilir.

Bergamot

blank

Aromaterapi faydaları nedeniyle uçucu yağ dünyasında lanse edilir, ancak saçtaki mikroplardan kurtulmada da ciddi şekilde yardımcı olur. Saç bakım ve şekillendirme ürünlerinizden çıkan tüm bu kötü kimyasallar ile birlikte kepek, kir ve aşırı sebum saç derisinde birikme ve tahrişe neden olur ve saç köklerini tıkar. Saç köklerinde aşırı hasara neden olur ve saç köklerini engeller.

Bununla birlikte, harika bir doğal antimikrobiyal ajan olan bergamot esansiyel yağı, bakteri üremesini engeller – böylece saç derisi temiz, sağlıklı ve saç büyümesi için kesinlikle mükemmel kalır.
Mikropları ortadan kaldırmanın ve kafa derisi enfeksiyonları geliştirme olasılıklarını ortadan kaldırmanın yanı sıra, bergamotun güzelliği, zaten enfekte olmuş kafa derileri üzerinde çalışması ve aslında bulaşmanın daha da kötüye gitmesini durdurmasıdır.
Bu, saçların uzamasını hızlandırdığı, güçlendirdiği ve kırık uçları uzak tuttuğu için saçların sağlığı ve büyümesi için çok önemlidir.
Dikkat: Bergamot cildi güneşe daha duyarlı hale getirebilir, bu nedenle cildinizde kullandıktan sonra 12 saat güneş ışığından kaçının.

Lavanta

blank

Lavanta esansiyel yağı, çay ağacında bulunanlara benzer antimikrobiyal özelliklere sahiptir, ancak topikal olarak uygulandığında cilt üzerinde daha yumuşak bir etkiye sahiptir.
Saç köklerini ve foliküllerini bakterilerden (saç büyümesini engelleyebilecek) uzak tutmanın ötesinde, lavanta esansiyel yağı kullanmanın bir başka yararı da, doğal yatıştırıcı özellikleri sayesinde kafa derinizi (ve zihninizi) rahatlatma yeteneğidir.
İnsanlar saçınızın inceldiğini söylediğinde ya da siz bir incelme farkettiğinizde, bunun yanı sıra stresli olduğunuzda – kuru şampuanınıza veya saç kreminize birkaç damla lavanta yağı ekleyerek stres hissini önleyin.

Lavantanın saç dökülmesi, incelme, kırılma, kuruluk ve kepek gibi diğer saç sorunları için de faydalı olabilir.

Çay Ağacı Yağı

blank

Çay ağacı esansiyel yağı güçlü temizleme, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu nedenle saç derisi için sağlıklı saç ürünlerinde kepeği gidermek için yaygın olarak bulunur. Kepek, saç dökülmesine neden olabilir. Pullar kafa derisinde birikip cildimiz tarafından üretilen doğal yağlarla karıştıkça, kalın, mumsu madde kafa derisini tahriş edebilir ve hatta saç köklerini tıkayabilir.
Çay ağacı yağının aşırı aktif yağ bezlerini düzenlemeye yardımcı olabileceğine dair raporlar olsa da, Çay ağacı yağının foliküle gerçekten nüfuz edebileceğini ve içindeki kalıntıları çözebileceğini gösteren kesin bir veri yok.

Yine de, çay ağacı yağı uygulamanın birçok bakteri, virüs ve mantar türüyle savaşmaya yardımcı olduğu biliniyorlar. 10 damla çay ağacı esansiyel yağını şampuanınıza karıştırın veya üç damla çay ağacı yağı ile 15 dakikalık rahatlatıcı bir bakım için kafa derisine masaj yapın.

Nane Yağı

blank

İşte yağlı saç tiplerine sahip olanlar için ideal olan bir yağ.
Nane yağı kafa derinizi ve saç köklerinizi uyarmaya yardımcı olur ve ayrıca deriye giden kan dolaşımını uyarır, bu da dermal kalınlığın, folikül sayısının ve folikül derinliğinin artmasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar, mentolün uygulandığı derinin altındaki kan damarlarını genişletme potansiyeline sahip olduğunu ve bölgeye kan akışını artırdığını göstermiştir.

Saç derisine artan kan akışı iyidir çünkü kan, oksijen ve besinleri taşır, bu da en azından saç köklerinin sağlığına olumlu katkı sağlayabilir.

Kekik yağı

blank

Biyoflavonoidler ve antioksidanlar içeren besin açısından zengin bir yağdır ve ayrıca anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, özellikle yeni saç tellerinin oluşumunda önemli bir rol oynadıkları görüldüğü için kekik yağına ve saç büyümesini destekleme kabiliyetine son zamanlarda çok dikkat çeken biyoflavonoidlerdir.

Genel olarak, kafa derisi ve saç köklerindeki iltihaplanmayı azaltmak, daha sağlıklı bir saç derisi ve nihayetinde saçın büyümesi için daha sağlıklı bir ortam sağlar.

Kekik yağı tek başına güçlü bir doğal yağ olduğu için 2 farklı yöntem ile kullanabilirsiniz;

Şampuanınıza 5-10 damla kekik yağı ekleyerek ya da diğer esansiyel yağlarla karıştırıp saç derinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Saç bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER