Skip to content

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Hamilelikte cilt bakımı hususunda dikkat edilmesi gereken bir çok önemli konu vardır, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren vücudunuz buna belli tepkiler vermeye başlar. Hormonların değişimi nedeniyle çene, boyun, sırt bölgelerinde lekeler ve kıllanmalar meydana gelebilir. 

Akne oluşumu ve çatlaklar en çok yakınılan problemlerdendir. Kimi kadınlar bu süreci cilt problemi yaşamadan atlatırken kimilerinin ise cilt bakımı rutinlerine daha fazla zaman ayırmaları gerekebilir. 

Hamilelik Boyunca Kaçınılması Gereken Bileşenler

Leke ve aknelerin tedavisi için A vitamini etkilidir. Ancak hamilelik döneminde Retin-A veya Renova gibi A vitamini türevlerinden uzak durulmalıdır.

Yüksek miktarda Salisilat ve Salisilik Asit içeren ürünlerin yerine laktik ve glikolik asit içeren ürünlerin kullanımı önerilir. 

Ftalatlar pek çok kozmetik üründe bulunmaktadır ancak üreme sağlığını doğuştan etkilediği üzerine araştırmalar yapılmaktadır. 

Formaldehit de kozmetik ürünlerin içerisinde -nadiren de olsa- bulunmaktadır.Koruyucu ve dezenfekte edici bir maddedir ve kanserojen olduğu da kanıtlanmıştır.

Kimyasal güneş kremlerinin içerisinde bulunan Oksibenzon,  büyüme, üreme ve metabolizma gibi hormonların kontrol edildiği endokrin sistemini bozmaktadır. 

Hamilelikte Doğru Bakım İçin İhtiyacınız Olan Bileşenler

Güneşten korunmak, her zaman çok önemlidir. Hamilelik döneminde de hem gelişmekte olan bebeğe hem de anne adaylarına zarar vermemesi adına oksibenzon içerikli güneş kremlerinden kaçınarak içerisinde mineral bazlı titanyum oksit ve çinko oksit gibi bileşenlerin bulunduğu güneş koruyucu kremler tercih edilmelidir.

Ergenlik dönemine dönmüş gibi çıkan aknelerle baş etmek için retinoidlerden kaçınarak glikolik asit ve azelaik asit içeren ürünler kullanılması önerilir. 

Antioksidanlar bağışıklı sistemini güçlendirdiği gibi cildinizin orta tabakasında bulunan kolajenleri de korur. Bu yüzden C, E, K, B3 vitamini içeren besin ve ürünleri tüketmek fayda sağlar. 

Sizin ve bebeğinizin en çok ihtiyacı olan şey sudur. Bebeğiniz siz farkında olmadan vücudunuzdaki suyu tüketebilir. Bu hamilelik dönemindeki hormonal değişikliklere sebep olurken kaçınılmaz olarak kuru bir cilde de yol açar.

Su tüketiminizi artırıp aynı zamanda kuru cildinizi kakao yağı, hindistan cevizi yağı ve hyaluronik asit içeren nemlendirici kremler kullanarak hidrasyonu arttırabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Uygulanması Gereken Cilt Bakımı

Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen büyük hormonal değişimler akneye yatkın ciltlerde yeniden sivilce oluşumu gözlemlenir. Bunun sebebi androjen hormonunun artarak yağ üretiminin de paralel olarak artmasıdır.  

Gözenekleri tıkamayan ve yağsız nemlendiriciler ile beraber güneş kremi de kullanılması gerekir. 

Mekanik bir peeling ile fırçalamak gözeneklerinizin açılmasını sağlar. 

Haftada 2-3 mekanik peeling , haftada bir kez de gözeneklerdeki yağlardan kurtulmak için maskeyi uygulayın. 

Gün içinde cildinizde oluşan fazla yağı almak için yanınızda daima peçete bulundurun.

Kuru Ciltler İçin Uygulanması Gereken Cilt Bakımı

Gelişen bebeğin su ihtiyacı annenin vücudundan sağlanırken, buna bağlı olarak vücut sıvı hacmi artar. Kol ve bacaklarda kurulukla beraber kaşıntıya da sebep olur. Kortizon içeren kaşıntı giderici ilaçlar doğru bir çözüm değildir. 

Su tüketimini artırmanın yanı sıra yüzünüzü kuru ciltlere özel formüle edilmiş temizleyicilerle yıkayın. 

Zengin içerikli nemlendiricilerle gün içinde cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin ve aynı işlevli maskeyi haftada bir kez uygulayın.

 Bulunduğunuz kapalı alanların da nemli olmasını sağlayın. 

Hamilelik Döneminde Oluşan Akneler İçin Cilt Bakımı

Progesteron hormonunun yoğun olarak salgılanması sonucu sebum adı verilen yağların oluşumu söz konusudur. Böylelikle gözenekler tıkanmaya ve bakteriler o bölgelerde üremeye başlar.

Doğru cilt bakımı, sağlıklı bir diyet ve doğru bir tedavi ile bunu önlemek olağandır. 

Bol su tüketimi ve yararlı yağların bulunduğu diyet listeleri gereklidir. 

Cildi sabah ve akşam doğru temizleyicilerle temizledikten sonra yağsız nemlendiriciler uygulanmalıdır. Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin sivilceye ve akneye neden olmayacak şekilde (Komedojenik, Aknejenik)  formüle edildiğinden emin olun. 

Güneşten korunmak için oksibenzon içermeyen güneş kremlerini tercih edin. Doktorunuz tarafından reçete edilmediği sürece salisilik asit ve antibiyotik kullanımından kaçının onun yerine cildinize antioksidan özelliğe sahip vitaminlerle formüle edilmiş ürünleri uygulayın.

Hamilelik Döneminde Oluşan Çatlaklar

hamilelikte cilt bakımı

Bazı insanların vücudundaki çatlak oluşma ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir. Kadınlar, hamileler, hızlı kilo alıp verenler, aşırı kilolular, genetik bozukluğu olanlar çatlak oluşumu eğilimli cilde sahiplerdir

Hamilelik döneminde 6. ve 7. aydan sonra çatlaklar belirginleşir. 

Tıpkı akne oluşumunda olduğu gibi çatlak oluşumu da her hamilelikte görülmez. Çatlak oluşumunu önlemek için: 

YETERLİ SU TÜKETİMİ 

Vücudunuza aldığınız yeterli miktarda su cildinizin nemli kalmasını sağlar. Çatlaklar kuru ciltlerde, nemli ciltlerdekinden daha fazla oluşur. Kafein içeren içecekler tüketiyorsanız sıvı tüketiminizi kafeinsiz bitki çayları ile dengeleyin.

DÜZENLİ EGZERSİZ

Hızlı kilo alıp vermek, steroid kullanmak, ergenlik döneminde yaşanan gelişimler de çatlak oluşumuna sebep olur.

Kilonuzu düzenli spor ve diyetle korumak ve yönetmeniz gereklidir.

BESİN DEĞERİ YÜKSEK DİYETLER

Protein, çinko, C,D,E Vitaminleri yönünden zengin ve taze besinler tüketmeye özen gösterin.Çatlak oluşumunun kimi zaman besin yetersizliğinden kaynaklandığı da bilinmektedir.

C VE D VİTAMİNİ ALIMI

Kolajen cildinizin diri ve sağlıklı kalmasında önemli rol oynar C vitamini de kolajen gelişimi için önemli besinlerdendir. Sağlıklı D Vitamini seviyesinin korunması da çatlak oluşumu ile ters orantılıdır.

FARK EDİLEN ÇATLAKLARIN TEDAVİ EDİLMESİ

Vücudunuzda meydana gelen çatlakların tedavisi için dermatoloğunuza başvurun. 

Çatlak tedavisinde A Vitamini bileşenleri içeren kremler kullanılmaktadır. Bu bileşenler çatlak izlerinin cildin geri kalanı eşitlenmesini sağlayarak görünmez kılar. Ancak hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı doktor reçetesi ile sağlanmalıdır. 

Bir diğeri glikolik asittir. Glikolik asit içeren krem ve kimyasal peelingler çatlak görüntüsünü en aza indirmeyi hedefler.

Lazer tedavisi de seçeneklerden biridir. Cildinizdeki elastin ve kolajeni büyümesi için uyaran lazerler çatlak tedavisine yardımcı olur. 

 

BENZER