Skip to content

Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 7 Adımda Doğru Seçim

Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 7 Adımda Doğru Seçim
Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 7 Adımda Doğru Seçim
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 7 Adımda Doğru Seçim onlarca seçenek arasında doğru seçimi yapmak için dikkat etmeniz gerekenleri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Yılın her günü güneş kremi kullanmanız gerekse de, yaz aylarında daha da önemlidir – günler daha uzun olduğunda, güneş daha güçlüdür ve dışarıda daha fazla zaman geçirilir.

Güneş koruyucunuzun 30 veya daha yüksek bir güneş koruma faktörüne (SPF) sahip olduğundan emin olun . SPF numarası, güneş koruyucunun UVB ışınlarına karşı sağladığı koruma düzeyidir.

Daha yüksek SPF sayıları daha fazla koruma anlamına gelir, ancak ne kadar yükseğe giderseniz fark o kadar az olur. SPF 15 güneş koruyucuları, UVB ışınlarının yaklaşık % 93’ünü filtrelerken, SPF 30 güneş kremleri yaklaşık % 97, SPF 50 güneş kremleri yaklaşık % 98 ve SPF 100 yaklaşık % 99 filtre eder.

“Suya dayanıklı”, “su geçirmez” anlamına gelmez. Hiçbir güneş kremi su geçirmez veya “ter geçirmez” değildir. Bir ürünün ön etiketi suya dayanıklı olduğu iddiasında bulunuyorsa, yüzerken veya terlerken 40 dakika mı yoksa 80 dakika mı sürdüğünü belirtmelidir.

En iyi sonuçlar için, güneş kremini en az 2 saatte bir ve yüzerken veya terliyorsanız daha da sık uygulayın. Güneş kremi genellikle vücut havluyla kurulandığında silinir, bu yüzden daha fazlasını sürmek gerekir.

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?  7 Adımda Doğru Seçim

Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 7 Adımda Doğru Seçim

1. Güneş Koruyucunuzu Seçmeden Önce Etiketi Okuyun

“Geniş spektrumlu” korumalı bir güneş kremi seçin. Bu etikete sahip güneş koruyucuları hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlar.
Tüm güneş koruyucu ürünler, güneş yanığı ve cilt kanserlerinin ana nedeni olan UVB ışınlarına karşı koruma sağlar.  Ancak UVA ışınları ayrıca cilt kanserine ve erken yaşlanmaya da katkıda bulunur. Yalnızca belirli bir testi geçen ürünler “geniş spektrum” olarak etiketlenebilir.

2. Mineral ve Kimyasal Güneş Koruyucuların Artılarını ve Eksilerini Öğrenin

Mineral güneş kremleri tek başına veya titanyum dioksit ile birlikte çinko oksit içerir. Cilt yüzeyinde koruyucu bir sızdırmazlık oluştururlar ve UV ışığını uzaklaştırarak cildi korurlar. Beyaz renkte olma eğilimindedirler ve ciltte beyaz bir renk bırakırlar.

Kimyasal güneş kremleri, UV ışığını emen ve cilde nüfuz etmesini önleyen bileşikler içerir. Tamamen cilde nüfuz ederler ancak hassas cilde sahip kişilerde tahrişe neden olabilirler.
Kimyasal güneş kremleri UV ışığını emer, böylece cildiniz emmez ve ağırlıksız, bazen berrak formüllere izin verir. Bu günlük giyim, çoklu cilt tonları, plaj  için çok uygundur.

Mineral güneş kremleri minik beyaz, UV koruyucu parçacıklardan (çinko oksit, titanyum dioksit veya her ikisi) oluşur ve daha naziktir, hassas veya akne eğilimli cilde sahip herkes için mükemmeldir .

3.Güneş Kremi Seçerken Neden Geniş Spektrum Önemlidir?

FDA’ya göre geniş spektrumlu güneş kremi, hem kırışıklıklara neden olan UVA’ya hem de güneş yanığı ve cilt kanserine neden olan UVB ışınlarına karşı koruma sağlıyor .
Güneşten korunma söz konusu olduğunda çoğu insan yalnızca güneş yanıkları hakkında düşünme eğilimindedir. Ama gerçek şu ki, tamamen farklı türde bir hasarı unutuyorlar. UVA ışınları cildin yüzeyine daha da derinlere girer ve cilt kanserine katkıda bulunabilir ve ayrıca yaşlanma belirtilerine neden olabilir. UVA ışınlarının yıl boyunca, bulutlu havalarda veya pencerelerden geçerken bile yaklaşık aynı yoğunlukta bulunduğunu hatırlamak önemlidir.

Geniş spektrumlu güneş koruyucular arasında en çok tercih edilen ürünlerden biri olan La Roche Posay Anthelios serisine göz atın.

4. Güneş Kremlerindeki Aktif Bileşenlere Göz Atın

FDA’ya göre kabul edilebilir güneş koruyucu aktif bileşenler aşağıdaki gibidir.
Aminobenzoik asit
Avobenzon

Cinoxate
Dioxybenzone
Homosalate
Meradimate
Octocrylene
Octinoxate

Octisalate
Oksibenzon
Padimat O
Ensulizole
Sulisobenzone
Titanyum dioksit
trolamin salisilat
Çinko oksit

6. Çocuklar İçin Güneş Kremi Seçimi

Yetişkinler kadar çocukların da güneş kremlerine ihtiyacı vardır. Ancak onlar için bir güneş kremi seçerken çok dikkatli olmalısınız. Çocukların cildi hassastır ve güneş koruyucudaki bileşenler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Biraz araştırma yapın ve çocuklar için özel üretilmiş bir krem ​​satın alın.

Mustela bebk ve çocuklar için güneş kremlerini incelemek için tıklayınız.

7. Hassas Cilde Sahip Kişiler İçin Güneş Kremi Seçimi

UV ışınlarını kısmen yansıtan ve aynı zamanda absorbe eden çinko oksit veya titanyum dioksit gibi bileşenlere sahip güneş kremlerini de tercih edebilirsiniz.

Bu fiziksel engelleyiciler, alerjik veya tahriş edici kızarıklıklara neden olma olasılığı çok düşüktür . Ancak, gözle görülemeyen nano boyutlu parçacıklardan oluşan bir seçenek belirlemediğiniz sürece ciltte beyaz görünürler.

Cildiniz sivilceye yatkınsa, kremler yerine losyonlar veya jeller ve yağsız veya komedojenik olmayan ürünler iyi seçeneklerdir .

Hassas ve sivilceye meyilli cilt genellikle yüz ve boyun bölgesi ile sınırlıdır, bu nedenle bu bölgelerr için özel bir güneş koruyucu ve vücudunuzun geri kalanı için daha ucuz bir güneş kremi bulundurmak daha ucuz bir çözüm olabilir.

Güneşten korunmanın diğer yolları

Doğru güneş kremini seçip doğru kullanmanın yanı sıra , cildinizi erken yaşlanmaya ve cilt kanserine neden olabilecek güneş hasarlarından korumaya yardımcı olmak için aşağıdaki adımları izleyin :

Güneşin altındayken olabildiğince fazla cildi korumak için kıyafet ve geniş kenarlı bir şapka takın.

Gözlerinizi UV ışığının en az yüzde 99’unu engelleyen güneş gözlükleriyle koruyun.
Özellikle UV ışınlarının en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşe doğrudan maruz kalmanızı sınırlayın.
Bronzlaşma yatakları ve güneş ışığından kaçının.  Her ikisi de ciddi uzun vadeli cilt hasarına neden olabilir ve cilt kanserine katkıda bulunabilir.

Güneş Kremi Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli İpuçları

Güneşe çıkmadan 30 dakika önce güneş kremini uygulayın.
Makyajınızın altına güneş kremi de sürebilirsiniz.
Dışarı çıkarken pamuklu giysiler giymeyi deneyin. SPF’leri 4’tür.
UV radyasyonunun en yüksek olduğu, yani öğlen ve akşamın erken saatlerinde içeride kalın.
Dışarı çıkarken güneş gözlüğü takın.
Kendinizi güneşten korumak için bir şapka, ince bir şal kullanmayı unutmayın.

Cildinizin ihtiyaçlarına uygun güneş koruyucu ürünleri incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız. 

BENZER