Skip to content

Güneş Kremi

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

güneş kremi Son 10 yılda yaşanan cilt sorunlarında çok önemli bir artış görülmektedir. Bu sorunların temel nedeni ise hem insanların yaşam alışkanlıklarının hem de çevresel etkilerin cilt açısından giderek daha da fazla kötüleşmesidir. Bu nedenle insan cildinin korumaya ve bakıma olan ihtiyacı her geçen gün daha da artmaktadır.

Güneş ise artan etkiler arasında kendine en fazla yer bulan etkenlerden biridir. Ozon tabakasının incelmesi ve diğer pek çok iklimsel etki ile güneş her geçen gün daha da fazla etki etmektedir. Diğer pek çok etkenin aksine güneş ciltte yanıklara neden olarak lekeler oluşturmakta ve farklı etkiler ile çok daha kalıcı zararlar oluşturmaktadır. Güneşin oluşturduğu olumsuz etkenlerin en ciddi olanı ise cilt kanseridir.

Bu nedenlerin yanı sıra güneşin bir başka özel durumu daha bulunmaktadır. Güneş bildiğiniz üzere insan cildi açısından aynı zamanda olumlu bir etmendir ve cildin güneş alması da gerekir. Bu nedenle sunulan ürünlerin güneşi bloke etmek yerine bir filtre gibi çalışarak insan cildi açısından zararlı olan bileşenleri tutup diğer bileşenlerin geçmesine izin vermesi gerekmektedir.

Bu anlamda en sık tercih edilen ürünler ise güneş kremileridir. Pek çok kişi tarafından tercih edilen bu ürünler cilt üzerinde koruyucu bir tabaka meydana getirerek cildin korunmasını sağlamak için kullanılır. Ancak Güneş Kremi seçimi ve uygun şekilde kullanımı çok önemlidir. Güneş Kremi seçiminde en önemli konu kremin koruma gücüdür. 10 faktörden başlamak üzere 30-50 faktöre kadar her markada ürün bulabilirsiniz. Bazı markaların en üst seviye ürünü 30+ faktör olarak sunulmaktadır ve bu diğer markaların 50+ faktörlük koruması ile eşdeğerdir. Yüksek  koruma faktörlü ürünler sizi her şart altında korurken düşük faktörlü ürünler için bunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle her şart altında kullanabileceğiniz bir ürün arıyorsanız yüksek koruma faktörlü ürünleri tercih etmeniz önerilmektedir.

Bazı ürünlerin kalıcılık yani koruma süresi çok düşüktür. Bu tip bir ürün sizi yarı yolda bırakacaktır. Sorun yaşamamak için ürün alırken kaç saat etkili olduğuna özen göstererek seçim yapın.

 

BENZER