Skip to content

Gebelik Testi

Gebelik Testi Cinsel bir ilişki sonrasında gebelik durumunu bilmek çok önemlidir. Bildiğiniz gibi korunmalı bir cinsel ilişki sonrasında bile düşük de olsa gebe kalma ihtimali bulunur. Gebeliğin pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler de kadınlar tarafından gayet iyi bilinmektedir. Örneğin aybaşının gecikmesi bu belirtilerden biridir. Ancak pek çok gebelik belirtisi görülüyor olsa bile bunun farklı nedenleri olabilir. Gebe olup olmadığınızı bu tip belirtilere bakarak kesin bir şekilde söylemeniz mümkün değildir.

Bu nedenle pek çok gebelik şüphesinde en etkili yöntem Gebelik Testi uygulamaktır. Bu testler çok basit bir şekilde çalışmakla beraber %100 güvenli değildir. Ancak kaliteli ürünler seçildiğinde sonuç son derece güvenilir olmaktadır. Sağlık kurumlarında yapılan testler ise doğruluk oranı çok yüksek olan testler olarak bilinmektedir.

Evinizde çok kolay bir şekilde ve kısa sürede Gebelik Testi uygulayabilirsiniz. Testlerde varlık saptandığında hata olma şansı düşüktür. Yokluk saptandığında ise emin olmak için test tekrarlanmalıdır. Gebelik Testi uygulamak için öncelikle adet döneminin gecikmesi beklenmelidir. İlk yapılan test olumsuz ise bunun doğruluk payı %90 civarındadır. Ancak ikinci bir test birkaç gün sonra yapılır ve yine olumsuz çıkarsa bu oran %95’in üzerine çıkar.

Gebelik Testi bireysel yapıldığında idrar ile yapılır. Bu test kan testine göre daha güvensiz olmakla beraber yine de %90 üzerinde bir doğruluk payına sahiptir. Testin doğru bir şekilde sonuç verebilmesi için gebelik testinin uygulama talimatlarına uygun olarak bir kullanım sergilenmesi gerekmektedir. Pek çok kişi bu testleri yaygın olarak kullanmaktadır.

Gebelik Testi olarak kullanılan ürünler bir hormon testi olarak uygulanır. Testlerin tekrarının benzer sonuç vermesi genellikle doğru bir uygulamadır. Gebelik testleri hemen ilişki sonrasında uygulanırsa anlamsız olur. Kadınların özel günlerine kadar beklemesi ve uygun bir gecikme süresi gözlemledikten sonra bu tip ürünleri kullanması mantıklı olur. Gebeliğe dönük bir belirtiniz olmasa bile bu testlerin sonucuna güvenmeniz önerilir.

BENZER