Skip to content

Evde Yapabileceğiniz 10 Serotonin Artırıcı Aktivite

Evde Yapabileceğiniz 10 Serotonin Artırıcı Aktivite
Evde Yapabileceğiniz 10 Serotonin Artırıcı Aktivite
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Evde Yapabileceğiniz 10 Serotonin Artırıcı Aktivite

Kişisel bakım, spa’da abartılı tatiller veya günler anlamına gelmek zorunda değildir. Evden çıkmadan bile fiziksel ve zihinsel sağlığa odaklanmak için birçok basit ve uygun fiyatlı fırsat var! İşte ev rahatlığında tadını çıkarabileceğiniz 10 serotonin artırıcı aktivite.

Meditasyon

People photo created by yanalya – www.freepik.com

Meditasyonun kısa süreli stres rahatlamasının yanı sıra kalıcı stres yönetimi faydaları sağlaması şaşırtıcı değil. Meditasyonun güzelliği, onu her yerde uygulayabilmenizdir. Zihninizi rahatlatmak için kısa nefesler alırken bir mantrayı tekrarlamayı deneyin. Ayrıca günde birkaç dakikanızı da farkındalık pratiği yapmak için ayırmalısınız. Ne gördüğünüze, duyduğunuza, tattığınıza veya kokladığınıza çok dikkat edin, kendinizi daha merkezlenmiş hissedeceksiniz . Zihni susturmak ve bedeni rahatlatmak için Calm ve Headspace’deki bu meditasyon uygulamalarını deneyin .

Yoga

Evde Yapabileceğiniz 10 Serotonin Artırıcı Aktivite
Yoga, konsantrasyonunuzu ve odaklanmanızı keskinleştirmenin, beden farkındalığı yaratmanın ve stresi azaltmanın mükemmel bir yoludur. Yoganın, beyinde sinir aktivitesini düzenlemeye yardımcı olan bir kimyasal olan gama-aminobütirik asit veya GABA seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Sanal yoga için YouTube’daki Boho Beautiful kanalını ziyaret edin ve “Huzursuz Zamanlar İçin Keyifli Yoga Akışı” videosunu mutlaka izleyin . Ayrıca “Yoga With Adrienne” tarafından sunulan ücretsiz seanslara da göz atın.

Evde Egzersiz

blank
Spor salonu senin sahnen değil mi? Evde egzersiz yapmayı deneyin! Sadece etkili ve kullanışlı olmakla kalmazlar, aynı zamanda ev rahatlığında yeni bir şeyler denemenize de izin verirler. Yağ yakmanın, kas geliştirmenin ve vücudumuzun ve zihnimizin stresle başa çıkmasına yardımcı olmanın en etkili yollarından biridir. Vücudunuz için en iyi hissettiren şekilde hareket etmenize yardımcı olacak harika çevrimiçi egzersizlerden birini seçerek işe başlayın.

Doğa yürüyüşü

blank
Moralinizi yükseltmek için hızlı bir yürüyüş veya tırmanma gibisi yoktur. Kısa bir yürüyüş için bile dışarı çıkmak stres, kaygı, kan basıncı ve kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir ve yalnızca doğanın sunabileceği sakinleştirici bir etki yaratır. Temiz havanın keyfini çıkarmak, psikologların “ruminasyon” dediği, kafamızda dönüp duran olumsuz düşünce kalıplarını da azaltır. Büyük bir yürüyüşün gücünü asla küçümsemeyin. Alltrails.com’u ziyaret edin veya bir sonraki yürüyüşünüzü planlamanıza yardımcı olması için uygulamalarını indirin.

Bisiklet sürmek

blank
Bisiklete binmek, çoğumuzun her gün karşılaştığı stres ve kaygıyı dizginlemenin mükemmel bir yoludur. Günlük bisiklete binmek ayrıca hafızayı geliştirir, yaratıcı düşünmeyi teşvik eder ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur ve depresyon riskini azaltır.

Bahçıvanlık

blank
Woman photo created by freepik – www.freepik.com

Bahçecilik iyileştirir! Zihinlerimizi taze, aktif ve meşgul tutmak, refahımız için çok önemlidir ve ekranlardan ve teknolojiden çok ihtiyaç duyulan bir dinlenme sağlar. Dışarı çıkıp bir bahçeye bakmanın kaygıyı anında azaltıp ruh halinizi yükseltmesi inanılmaz. Bitkilerin bakımı, yetiştirilmesi ve beslenmesi bize doğaya karşı bir sorumluluk duygusu ve diğer canlılarla bağlantı sağlar.

Yemek pişirmek

blank
Food photo created by senivpetro – www.freepik.com

Yemek, fiziksel sağlığımızın ve esenliğimizin ayrılmaz bir parçasıdır ve aynı zamanda günün keyifli bir parçası da olabilir! Yeni bir vegan tarifi denemek veya aile ile yemek yapmak eğlenceli ve tedavi edici olabilir. Lezzetli ilham için bu basit ve doyurucu yemek fikirlerine göz atın . Ayrıca GoMacro’nun taze, temiz malzemelerle hazırlanan lezzetli vegan tariflerinin tadını çıkarın .

Organize etmek

blank
Hayattaki diğer her şeyi biraz daha düzenli hissettirmek için temiz, düzenli bir ev gibisi yoktur. Belirli bir alanı temizlemek için her hafta biraz zaman ayırın – dolaplar, kiler, şifonyer veya dağınıklığın birikme eğiliminde olduğu herhangi bir yer. Alanı kullanmak ve organizasyon oluşturmak, zamandan ve paradan tasarruf etmenize, bozulmayı azaltmanıza ve düzensizliği minimumda tutmanıza yardımcı olacaktır. Ek bir avantaj, evinizde bu alanları düzenledikten sonra, fazladan giysi ve bozulmayan diğer eşyaları hayır kurumlarına bağışlayabilmenizdir.

Podcast’ler

blank
Yeni bir podcast keşfetmek için zaman ayırın! Ülkemizde son yıllarda popüler bir dinleme alışkanlığı olan podcastler bu popülerlikle beraber türkçe yayınların da artmasına ve çeşitlenmesine sebep olmuştur.  Yürüyüş yaparken ya da evde yemek yaparken ilham, motivasyon verici, yeni şeyler öğrenebileceğiniz bir podcast dinleyin.

Öğrenme

blank
İster çevrimiçi bir kursa katılmayı, ister yeni bir dil öğrenmeyi ya da okumaya hiç zaman bulamadığınız bir kitabı bitirmeyi düşündüyseniz, bunu evde gerçekleştirmek için her zamankinden daha fazla kaynak var. Daha küçük yaştaki öğrenciler Khan Academy ile bilgilerini tazeleyebilir veya Coursera ve Class Central gibi web siteleri ile dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarından ücretsiz olarak üniversite dersleri alabilirsiniz . Ayrıca Skillshare’de ev bitkisi bakımından ekmek pişirmeye ve niyet belirlemeye kadar hemen hemen her beceriyi öğrenebilirsiniz .

Sağlıklı yaşam aktivitelerine her zaman erişebiliriz – ve çoğu evden çıkmayı bile gerektirmez! İster doğası gereği bir ev insanı olun, ister sadece evde geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmanın yollarını arayın, tek yapmanız gereken fiziksel sağlığınızı yükseltmek ve zihinsel sağlığınızı geliştirmek için biraz yaratıcılıktır.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER