Skip to content

Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyeti
Eliminasyon Diyeti
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Eliminasyon Diyeti

Bir eliminasyon diyetine başlamak, belirli yiyecekleri kısa bir süre için yemekten kaçınmanız anlamına gelmektedir. Bunu yaparak alerjik veya hassas olduğunuz yiyecekleri anlayabilirsiniz.
Bazı yiyecekleri yemeyi bıraktığınızda, kızarıklıklar, mide ağrıları veya baş ağrıları gibi rahatsız edici semptomlardan kurtulabilirsiniz. Onlara nasıl tepki verdiğinizi görmek için yiyecekleri birkaç hafta içinde yavaşça beslenmenize yeniden dahil edersiniz.

Eliminasyon diyeti kimler yapmalı?

 

Eliminasyon diyetleri kilo vermek veya fitness hedeflerine ulaşmakla ilgili değildir. Eliminasyon diyeti, beslenme ile ilgili olabilecek gıda intoleransları veya rahatsız edici sağlık semptomları olan kişiler içindir. Bir eliminasyon diyetinin amacı, hangi yiyeceklerin sorun yarattığını belirlemektir. Daha sonra onları uzun vadede beslenmenizden çıkarırsınız.

Bir eliminasyon diyeti yapıyorsanız, bunu doktorunuzun gözetiminde yapmalısınız. Doktorlar, belirtilerinize göre hangi yiyeceklerin sorunlarınıza neden olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca ilerlemenizi izleyebilir ve işlem sırasında herhangi bir besin eksikliğine dikkat edebilirler. Doktorunuz gerekirse tanı koymak için testler yapabilir.
Aslında, sorunlarınızı tamamen başka bir şeye yükleyebilirsiniz. Örneğin glüten, bazı insanların sadece yorgun hissetmesine neden olabilir. Gıdalara verilen bu daha az fark edilir reaksiyonlardan bazıları şunları içerir:

Kuru cilt
Şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi mide-bağırsak sorunları
Kaşıntı
Sindirim bozukluğu
Yorgunluk
Baş ağrısı
Karın ağrıları
Eklem ağrıları ve ağrıları
Migren
Vücudunuzun farklı alerjenlere nasıl tepki verdiği kişisel kimyanıza bağlıdır. Önemli olan dikkatli olmaktır — zaman ayırın ve vücudunuzun yediklerinize nasıl tepki verdiğine dikkat edin.

Eliminasyon diyetinin faydaları

Bir eliminasyon diyetinin en büyük avantajı, sağlık sorunlarınızın köküne inmenize yardımcı olmasıdır. Semptomlarınızı kontrol altına almak için birkaç tedavi denemek yerine, semptomlara neyin neden olduğunu anlayabilirsiniz.
Bir eliminasyon diyeti sırasında, daha az şişkinlik, gaz, ishal, baş ağrısı, iltihaplanma veya diğer sorunlarla karşılaşırsınız. Bunun nedeni, size iyi gelmeyen yiyeceklerin artık diyetinizin bir parçası olmamasıdır.

eliminasyon diyeti

Eliminasyon diyetinin sonuçları uzun süreli olabilir. Etkilerini yitiren veya istenmeyen yan etkilere neden olan ilaçların aksine, eliminasyon diyeti vücudunuzun uzun vadeli zarar vermeden iyileşmesine yardımcı olur.

Eliminasyon diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

Eliminasyon diyetlerinin pek çok riski veya yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, bu diyete başlarken dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Öncelikle, sadece kısa süreli bir eliminasyon diyeti uygulamalısınız.
Genel sağlığınız, besin açısından zengin yiyeceklerle dolu çeşitli bir diyete ihtiyaç duyar. Bu gıdalardan aylarca veya yıllarca uzak durmak, özellikle de sorunlarınızın nedeni değilse size yardımcı olmaz. Bu aynı zamanda besin eksikliklerine de yol açabilir.

Çocukların bir eliminasyon diyetinin yan etkilerinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Daha hızlı büyüdükleri için diyetlerinde gerekli tüm besinleri almaları önemlidir. Çocuğunuza bir eliminasyon diyetine başlamadan önce, nasıl ilerleyeceğiniz konusunda doktorlarına danıştığınızdan emin olun.

Eliminasyon diyetine başlamak

Bir eliminasyon diyetinin ilk üç haftasında, sorun yarattığını düşündüğünüz yiyecekleri yemekten kaçınırsınız. Ayrıca semptomları tetikleyebileceğini bildiğiniz diğer yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Bu gıdalardaki bazı proteinlerin vücudunuzdan tamamen atılması yaklaşık üç hafta sürer. Bu nedenle bu aşamada onlardan tamamen uzak durmak önemlidir. Ortadan kaldırılması gereken en yaygın gıdalardan bazıları şunlardır:

Yağlı gıdalar
Turunçgiller
Fındık ve tohumlar
Şeker ve tatlılar
Kafein ve alkol
Nightshade sebzeleri
Çeşniler ve baharatlar
Gluten içeren yiyecekler
İşlenmiş et, balık ve süt ürünleri
Bu aşamada basitçe yemeye odaklanın. Bol bol meyve, sebze, pirinç ve bakliyat yiyin. Şekersiz hindistan cevizi veya pirinç sütleri gibi süt ürünleri için alternatifler tüketin. Su ve bitki çayları tüketerek susuz kalmayın.

3 Adımlı Eliminasyon Diyeti

blank

Adım 1:

Adım 1, eleme aşamasıdır. Belirtilerinizin tetikleyicisi olabileceğinden şüphelendiğiniz tüm seçilmiş yiyecekleri ortadan kaldırmak istersiniz. Veya her iki listedeki tüm yiyecekleri dahil edin ve yalnızca aşağıdaki listedeki yiyecekleri yiyin.

1. aşamaya dahil edebileceğiniz yiyecekler:

Meyveler: yaban mersini, kavun, kivi ve narenciye hariç diğer meyveler.

Sebzeler: Patlıcangiller hariç sebzeleri.

Nişasta / tahıllar: pirinç ve karabuğday

Et ve Balık: soğuk su balığı, kuzu eti, hindi, vahşi av

Yağlar: soğuk preslenmiş yağlar, keten tohumu yağı, hindistancevizi yağı

Süt yerine kullanılan ürünler: şekersiz hindistan cevizi sütü, badem sütü

İçecekler: su ve kafeinsiz şekersiz çaylar

Baharatlar: taze otlar ve deniz tuzu kullanın

Sadece bu yiyecekleri 2-3 hafta yiyeceksiniz.

Adım 2:

Adım 2, yeniden giriş aşamasıdır. Kaç yiyeceği ortadan kaldırdığınıza bağlı olarak, bu haftalar veya aylar sürebilir.

Bir yemek günlüğü tutmak bu aşamada ÇOK önemlidir. Girdiğiniz yemeği ve varsa, yaşadığınız semptomları kaydedin. Bu semptomlar şunları içerebilir: şişkinlik, ishal, gaz, karın ağrısı, cilt değişiklikleri, baş ağrıları, migren, eklem ağrısı, solunum güçlüğü vb.

Adım 3:

Her 2-3 günde bir, 2-3 günden fazla sürecek bir gıda veya gıda ürünü seçin. HİÇBİR semptom yaşamazsanız, bunu yemeye devam edebilirsiniz. HERHANGİ bir semptomla karşılaşırsanız, bir gıda intoleransını başarılı bir şekilde tanımlamış olursunuz ve bundan tamamen kaçınmanız gerekir.

Eliminasyon diyeti yaparken doktorunuza veya diyetisyeninize danıştığınızdan emin olun. Dengeli bir diyet planı planlamanıza yardımcı olabilirler, böylece belirli yiyecekleri hariç tutarken bir besin eksikliği geliştirmezsiniz.

Yeni bir yiyecek eklerseniz ve semptomlarınız yoksa, bir sonrakine geçin. Semptomlarla karşılaşırsanız, onu diyetinizden çıkarın. Kaç yiyeceğin ortadan kaldırıldığına bağlı olarak tüm süreç yaklaşık beş veya altı hafta sürer. Sonunda, semptomları tetikleyen yiyeceklerin bir listesine ve bunların sizi nasıl etkilediğine dair notlara sahip olmalısınız.

Eliminasyon diyetleri bağırsaklarınızı iyileştirmeye ve genel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Yediğiniz yiyeceklerin semptomlara neden olduğunu düşünüyorsanız, bir eliminasyon diyeti nedeni belirlemenize yardımcı olabilir.

NEDEN EN AZ BİR KEZ ELİMİNASYON DİYETİ YAPMALISINIZ?

blank

DAHA FAZLA ENERJİ VE ZİHİNSEL NETLİK

Vücudunuz düzenli olarak yediğiniz bir şeye tepki veriyorsa, muhtemelen vücudunuz her gün tepki modunda olduğu için potansiyel olarak ne kadar iyi hissedebileceğinizi bilmiyorsunuzdur. Birkaç günlük ilk detoks döneminden sonra, birçok insan bir eliminasyon diyeti sırasında her zamankinden daha fazla enerji ve berraklık hisseder.

İlk eliminasyon diyetinden bir süper kahraman gibi hissederek çıkarsanız, bu bazı yiyeceklerin sizi etkilediğinin büyük bir göstergesidir. Performansta inanılmaz bir kazanç olabilecek şey için kaybedecek çok az şeyiniz var.

ENFLAMASYONA NEDEN OLAN YİYECEKLERİ TANIMLAYIN

Stres, kirleticiler, yiyeceğimizdeki ve suyumuzdaki kimyasallar ve diğer çevresel stres faktörleri arasında, modern toplum pek çok iltihaplanma ile uğraşır.

Enflamatuar tepkiniz, bağışıklık sisteminizin önemli bir parçasıdır ve gerektiğinde toparlanmanız gerekir. Bağışıklık sisteminiz uzun süre meşgul kalırsa, kronik iltihaplanmanız vardır. Zamanla, işler çok ileri gidene kadar sağlıklı hücreleri ve dokuları parçalayabilir ve gerçek bir hasarla sonuçlanırsınız.

Kronik iltihaplanma, sizin için fark edilemeyecek kadar ince olabilir. Eliminasyon diyeti, bir gıdanın kronik iltihaplanmaya katkıda bulunup bulunmadığını ortaya çıkaracaktır.

Her zaman yorgun, bitkin, ağrılı veya kaşıntılı hissetmek gibi düşük seviyeli sorunlar yaşıyorsanız, buna alışırsınız. Hatta bunun normal olduğunu bile düşünebilirsiniz. Birkaç hafta kendinizi harika hissettiğinizde, kaçınmakta olduğunuz yemeği yedikten sonra tekrar geldiklerinde sorunun ne olduğu daha belirgindir.

Beslenmenizden çıkardığınız yiyecekleri yeniden tüketmeye başladıktan sonra, bedeninizde ve zihninizde olan her şeye dikkat edin. Bir şeyler yolunda gitmediğinde vücudunuzun bunu netleştirmenin bir yolu vardır. Tek yapmanız gereken dikkat etmektir.

Önemli bir uyarı: Eliminasyon diyetleri doğası gereği kısıtlayıcıdır. Yeme bozukluğu geçmişiniz varsa, kısıtlayıcı diyetleri denemeden önce bir doktora başvurun.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER