Skip to content

E VİTAMİNİ FAYDALARI NELERDİR?

E Vitamini Faydaları Nelerdir?
E VİTAMİNİ FAYDALARI NELERDİR?
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

E vitamini, insan vücudunun normal çalışması için gereklidir. Bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar ve genetik düzeyde hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eden bir antioksidan olarak işlev görür .

C vitamininin aksine, E vitamini yağda çözünür, yani yağda çözülür ve vücudun karaciğer ve yağ dokularında depolanabilir. E vitamini bitkisel yağlarda, yumurtada, ette, kümes hayvanlarında, tahıllarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunur. Avokado, balkabağı ve buğday tohumu yağı, hem topikal hem de dahili kullanım için harika vitamin kaynaklarıdır.

İhtiyacınız olan tüm E vitaminini genellikle dengeli bir diyetle alabilmenize rağmen, E vitamini takviyesinin belirli hastalıkları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceği durumlar vardır.
Yaşlanmayı geciktirici bir çözüm sunmaktan yara izlerinin görünümünü azaltmaya kadar, E vitamini cilt için harikalar yaratıyor. Hepsi bu değil.

E Vitamini , SPF’nin cildiniz üzerindeki etkilerini artırmaya yardımcı olur. Kuru ciltle başa çıkmanıza bile yardımcı olabilir. Mütevazı E vitamininin cilt için faydalarından nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin .

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Lipid Bariyerini Korur: E vitamini cildinizdeki lipidleri taze tutar. Bu, cildinizin koruyucu bariyerinin sağlam kalmasına yardımcı olur. Sağlam tutmak, cildin bariyerinde oluşan nemin kaçmasına ve cildin gergin ve kuru hissetmesine neden olabilecek küçük çatlakları kapatmaya yardımcı olabilir.
Cildi Nemli Tutar: Bu nedenle, E vitamini cilt hücreleriniz arasında uzun süreli nem tutmaya izin verir; E vitamini olmayan ürünlerin nemlendirme süresi 16 saate kadar azalmaktadır. E vitamini içeren nemlendirici ürünler daha uzun süre nemlendirme sağlar.

Cildi İyileştirir: E vitamininin en mühim faydası, yara ve yanık gibi cilt hasarlarının iyileşme sürecini % 50 oranına kadar hızlandırabilmesidir. Bir antioksidandır ve cildi güneş yanıklarını, her türlü tahriş ve yaralanmaları iyileştirir. Ayrıca cildin nem içeriğini artırma özelliğine de sahiptir. Bu nedenle cilt yaşlanmasını geciktirme yeteneği vardır.

Antioksidandır: E Vitamini antioksidandır yani yağda çözünür. Ve önemli antioksidan faydalar da sağlar – zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur ve bu antioksidan faydası nedeniyle siyah noktaları önleyen sebum oksidasyonunu engelleyebilmektedir. ‘Anti’ ve ‘oksidan’ kelimeleri antioksidasyona işaret etmektedir. Gözeneklerdeki sertleşmiş ve tıkanmış yerlerin uç kısımları oksidasyondan dolayı koyulaştığı için, E vitamini, bu koyulaşma ve tıkanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Cildi Rahatlatır: E vitamini içeren formüller, çevresel etkiye maruz kalan cilde bakım sağlar. E vitamini, cildinizi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur. Çevresel kirlilik ve güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan cilt hasarlarının tahrişi sonrasında cildin rahat ve yatışmış hissetmesini sağlamak için çalışır.

Güneşten Korur: Vitaminin aynı zamanda güneş koruyucu amaçları da vardır. E vitamini ile beraber C vitamini birleştirerek güneş kreminin altına uygulandığında, bu iki vitamin tek başına güneş kreminden dört kat daha fazla koruma sağlayabilir.

E Vitamini, yağda çözünen ve bağışıklık sisteminin düzgün ve iyi çalışması için gerekli olan bir vitamindir.
Serbest radikaller tarafından hücrelere zarar gelmesini önlemeye çalışır.
E vitamini takviyeleri eskiden popülerdi çünkü insanlar kalp hastalığını ve kanseri önlemeye yardımcı olacağı umuluyordu. Ancak araştırmalar, E vitamininin yüksek dozda alındığında sağlığa zarar verme potansiyeli olduğunu göstermiştir. Muhtemelen en iyisi takviyeleri atlamak (özellikle yüksek dozlarda) ve bunun yerine E vitaminini gıdalardan almaktır.

Ortalama bir yetişkinin her gün yaklaşık 11 miligram E vitaminine ihtiyacı vardır.

İşte E vitamini kaynakları olan on sağlıklı besin:

1.Badem

Badem , B kompleks vitaminleri, çinko, potasyum, ,demir, magnezyum, kalsiyum ile birlikte süper bir E vitamini kaynağıdır.

2.Brokoli

Brokoli , A, K ve C vitaminleri, kalsiyum ve antioksidanlar dahil her türlü besin maddesi ile yüklüdür ve düşük kalorilidir. Bir fincan çiğ brokoli, 0.7 miligram E vitamini içerir.

3.Kanola Yağı
Kanola yağı, omega-3 yağ asitleri, iyi bir tekli doymamış ve de E vitamini kaynağı olan zengin bir besin kaynağıdır. Bir çorba kaşığı kanola yağı yaklaşık 2,5 miligram E vitamini içermektedir.

4.Fındık
Fındık, oldukça sağlıklı bir gıdadır çünkü kalsiyum, demir ve lif gibi mineraller ve tekli doymamış yağlar bakımından yüksektir.

5.Kivi
Kivi C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından yüksektir. Ayrıca, bir kivide 1 miligram E vitamini vardır. Kivi meyvesinin kalorisi oldukça düşüktür ve iyi bir lif kaynağıdır. Diyetlerin vazgeçilmez meyveleri arasındadır.

6. Fıstık Ezmesi
Fıstık ezmesi magnezyum, çinko, protein ve niasin açısından yüksek olduğu için sizin için iyidir. Örneğin, iki yemek kaşığı fıstık ezmesi, yaklaşık 3 miligram E vitamini içermektedir. Ancak fıstık ezmesi tüketirken şeker katkısı olmayan ürünlerden satın almayı tercih edin. Çünkü satın aldığınız ürün faydadan çok zarar da verebilir. Bu sebeple mümkünse fıstık ezmesini evinizde bal ile tatlandırarak kendiniz yapın.

7.Ispanak
Ispanak , çoğu vitamin ve mineralde yüksek olan en sağlıklı yiyeceklerden biridir, Bununla beraber harika bir lif kaynağıdır ve çok düşük kalorili bir besindir.

8.Mango
Mango, A ve C vitaminleri, lif ve potasyum yönünden oldukça zengindir. Mangoyu günlük olarak salatalarınıza dilimleyip ekleyebilirsiniz ya da hazırladığınız smoothilere ekleyebilirsiniz.

9.Ay çekirdeği
Ayçiçeği tohumları besin açısından yoğundur çünkü kalsiyum, demir, çinko ve potasyum bakımından yüksektir. Bunun yanı sıra lif ve tekli doymamış yağlara sahiptir.

10.Domates
Domates besleyicidir çünkü kalorisi düşükken C vitamini, A vitamini, lif ve potasyum bakımından yüksektir. Bir fincan doğranmış domatesde ayrıca bir miligram E vitamini vardır. Domates sosları ve meyve suları da E vitamini bakımından yüksektir.

Çok fazla E vitamini tüketmenin yan etkileri nelerdir?

Çok fazla E vitamini tüketmenin yan etkileri mide bulantısı, ishal, kızarıklıklar ve bulanık görmeyi içerir. Bu nedenle, günlük beslenmenize takviyeler eklemeden önce bir doktora danışın.

Düzenli olarak E vitamini kapsülleri tüketmeli miyim?

Normal bir diyet uygulayan çoğu insan, tükettikleri besinler sayesinde günlük ihtiyaçları karşılandığı için E vitamini kapsülü tüketme ihtiyacı duymaz. Bununla birlikte, hala bir eksiklik varsa, E vitamini kapsüllerini seçmeden önce bir diyetisyene ve doktora danışmak daha iyi olacaktır. Kapsülleri doktor tavsiyesi olmadan tüketmeyiniz.

BENZER