Skip to content

Deviasyon hakkında merak edilen her şey

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

DeviasyonBurunda deviasyon burun deliğinden başlayıp septum denilen yapının eğri olmasıdır ve bu durumun sonuçları arasında burun tıkanıklığı meydana gelmektedir eğer bu kemik gelişmeye ayak uyduramazsa ya da herhangi bir şekilde darbe alırsa burun kemiği eğriliği oluşabilmektedir. Ülkemiz genelinde pek çok insanda burun kemiği eğriliği meydana gelmektedir ve böyle bir durum olması halinde ilk akıllara gelen deviasyon ameliyatıdır. Bunun için septoplasti diye bilinmekte olan deviasyon ameliyatıdır. Bu bölümde 18 yaşından sonra yapılmakta olan bir ameliyat olarak uygulanmaktadır. Burun ameliyatı sonucunda bireyler çok daha rahat bir şekilde nefes alabilmektedir. Böyle bir durum olması halinde yalnızca burun kemiğinde düzeltme yetersiz kalabilir. Ameliyat öncesinde yapılan endoskopik muayene tam teşhis edilecek şekilde uygulanmalıdır. Böylelikle burun ameliyatı için kusursuz bir şekilde sonuçlandırılabilmektedir. Burun ameliyatı öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır.

Burun ameliyatı öncesinde bilmeniz gereken en önemli şey ameliyattan sonra burun delikleri arasında yer alan kemiksi dokunun artık olmayacağını bilmenizdir. Böylelikle burun içinde oluşan mukozanın o bölümde toplanabiliyor olduğunu ve bu durumun alışma evresinde sizi rahatsız edebileceğini bilmenizde fayda olacaktır. Aynı zamanda da ameliyattan sonra herhangi bir şekilde burun kanamasının meydana gelmeyeceğini bilmenizde fayda olacaktır. Bu noktada yer alan kemiksi dokunun giderilmesi sonucuna dayalı bir sonuç elde edeceksiniz. Burun ameliyatı sonrasında ise tamponların kurutulmadan çıkarılması gerekmektedir. Tamponlar en büyük ağrı ve acının meydana geleceği süreçtir. Burun ameliyatı yapılırken dahi rahat bir şekilde sonuç elde edilebilmektedir fakat tamponların çıkarılması eğer doğru tekniklerle yapılmaz ise ciddi ağrılar ve acılar çekilmekte fakat birkaç dakika sonra rahat edersiniz. Bu işlemlerin hemen akabinde de rahat bir şekilde yaşamınızı sürdürmeye başlarsınız.

Ameliyat sonucunda;

DeviasyonHastalarda herhangi bir şekilde ciddi anlamda bir şikayet olmamaktadır. Genel anestezi sonucunda ilk bir iki saatlik süreç sonrasında bir şikayet olur fakat genellikle lokal anesteziler dâhilinde böyle bir sorun olmamaktadır. Melosel tarzı ya da sünger türü tamponların kullanımı ile beraber rahatlama mümkün olmuştur. Bir üst paragrafta bahsettiğimiz sistemde ise gazlı bezlerle yapılmakta olan tamponlar en önemli sorunlar olarak görülmektedir. Ameliyat sonrasında kanlı bir mukoza akışı olmaktadır. Silikon kullanımı ya da tampon kullanımı sonucunda antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır.

Bu sürecin hemen akabinde de rahat bir şekilde nefes alışverişi başlayacağı için bireyler rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için iyi bir şekilde nefes almanız gerekir. İşte bunun için iyi bir şekilde burun sağlığınızın korunmasını sağlamak ya da gerekli olan deviasyon ameliyatının yaptırılması önem arz etmektedir.

DeviasyonBurunda deviasyon işlemlerinin septum giderilmesi ile bilinmekte olan bir etkendir. Doğuştan sonra burun kemiğinin gelişmeye ayak uyduramaması halinde meydana geliyor olan eğri büyümeler ile beraber bireyler ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Böylelikle pek çok insan tarafından burun kemiği eğriliklerinin giderilmesi sağlanmaktadır. Kronik olarak burun tıkanıklıkları ön plana çıkabilmekte ve sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmek isteyen bireyler mutlaka burun ameliyatı yaptırmak durumundadır. Bu bölümde yer alan kemiklerin tamamen dışarı çıkarılması ile beraber rahat bir şekilde sonuçlar elde edilebilmektedir. Ülkemiz genelinde de bu işlemleri operatör doktorlar yapmaktadır. Sizlerde böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gitmelisiniz.


BENZER