Skip to content

Dermokozmetik Ürünler Nedir ve Sıradan Kozmetik Ürünlerinden Farkı Nelerdir?

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

dermokozmetikDermokozmetik ürünler dendiği zaman bu aslında cilt sağlığı ile ilgili ürünleri kapsar fakat aslında normal cilt ürünlerinden farklı olarak formüle edilip farklı şekilde klinik testlerden geçirilmiş ürünlerdir. Klasik kozmetik ürünlerinden farkı ilaçmış gibi hazırlanması fakat ilaç olmamasıdır. Bu ürünler, bir cilt probleminin çözümü için, problemin önlenmesi için ya da iyileştirilmesi için kullanırken aynı zamanda da medikal ilaçlarla beraber kullanıldığı zaman ilaçların etkisini arttıran ve hızlandıran ürünlerdir ya da dermatolojik müdahaleler sonucunda oluşan tahrişi, kızarıklığı ya da hassasiyeti iyileştirici ve onarıcı ürünler olarak da kullanılabilmektedir.

Ayrıca cildinizde oluşan kuruluğu da yok ederek cildinizi nemlendirir. Çoğunlukla dermatoloji uzmanları tarafından reçete ile satılır ve eczanelerden satın alınır. Sıradan kozmetikler her yerden satın alınabilir fakat dermokozmetik ürünler genellikle eczanelerden ve reçete kontrolü ile alınmaktadır. Sıradan kozmetik ürünleri klasik cilt bakım ürünleridir ama dermokozmetik ürünler ise ilaç olmayan ama ilaç niteliğindeki ürünlerdir. 

Medikal ilaçların yetersiz kaldığı alanlarda ya da yetersiz kaldığı cilt problemlerinde bu ürünlerin etkili olduğu klinik testler ile kanıtlanmıştır. Bazı durumlarda ise medikal ilaçların kullanımı sonucunda ortaya çıkan yan etkileri azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için destekleyici ürünler olarak da kullanılabilirler. Sıradan kozmetik ürünleri bir nemlendirir ile tüm ciltlere hitap etmeye çalışır fakat buürünler her cilt tipi için ayrı ayrı bakım ürünleri üreterek, farklı farklı cilt problemlerine odaklanırlar. Belki de bu onların en önemli özelliklerindendir. Bu ürünler sadece cilt bakım ürünleri olmakla kalmaz ve hem saç bakım ürünleri hem de vücut bakım ürünleri de vardır.

Dermokozmetik Ürünlerin Formülleri Nedir?

Dermokozmetik ürünler oldukça etkin formüller ile üretilen ürünlerdir. Bu yüzden etkileri de aynı derece etkindir. Bu ürünlerin içeriğinde salisilik asit, kojik asit ve alfa hidroksi asit olmak üzere başlıca asit türlerini barındırır. Salisilik asit, sivilce ve yağlanma problemlerini engelleyen aktif asitlerdendir.


Kojik asit ise cilt lekelerine ve cilt tonundaki dengesizliklere çözüm üreten asit türüdür. Alfa hidroksi asit, cilt bakımında en çok kullanılan asittir. Cildi soyma etkisi vardır ve yaşlanma belirtilerini yok ederek daha genç görünümlü ciltlere sahip olmanız için bakım oluturabilir. Bu aktif asitlerin yanı sıra bu ürünler A, C ve E vitaminlerini ve bu vitaminlerin değişik formlarını içermektedir. Bunların yanında bitkisel içerikleri de oldukça fazladır.

Etkin rolleri olmaları bu sayededir. En çok içerdiği bitkisel özler, melisa yaprağı, papatya, argan, lavanta, avokado yağı, buğday ve yulaf özleri gibi özlerdir. Tüm bu bitkisel maddelerin ortak özellikleri cilt için besleyici özler olmalıdır. Bunların yanı sıra, papatyanın cildi rahatlatıcı özelliği vardır. Lavanta ise ciltler için etkili bir dezenfektan özelliği taşır ve cildin derinlemesine temizlenmesine, sivilce problemi yaşayan ciltlere de sivilceleri iyileştirmek için bakım sağlayabilir. Argan, bilindiği üzere çok iyi besleyici ve nemlendirici bir bitkisel formüldür.

dermokozmetikCildinizi derinlemesine nemlendirir ve cilt hücrelerinizin genç kalmasına destek olur. Hal arasında argan gençleştirici mucize olarak da bilinir. Avokada yağı ise, cildinizi nemlendirme ve gençleştirme etkisini yanı sıra cilt kaslarınızı da gevşetme etkisine sahiptir ve bu sayede cildinizin gerilmesini ve tahriş olmasını engelleyerek, cildinizin rahatlaması için çalışır. Ayrıca cilt gözeneklerinizi de açarak cildinizin daha fazla oksijen almasını sağlar. Bu şekilde cildinizin hücreleri aldığı oksijen etkisi ile daha hızlı yenilenebilir. Buğday özü de cildin yaşlılık belirtileri göstermesini ve ciltte oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri iyileştirmede çok önemli bir içeriktir. Son olarak da yulaf özü, yine dermokozmetik ürünlerde en çok kullanılan ürünlerdir.


Kaynakça:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dermatoloji Dermatoloji hakkındaki ansiklopedik bilgilere bu sayfadan ulaşabilir; kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

http://www.kozmetik.gen.tr Kozmetik hakkında birçok bilgi ve deneyime sahip olmak için.

BENZER