Skip to content

Cilt Bakımı İçin Aloe Vera Kullanmanın 9 Faydası

Cilt Bakımı İçin Aloe Vera Kullanmanın 9 Faydası
Cilt Bakımı İçin Aloe Vera Kullanmanın 9 Faydası
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Aloe Vera, yüzyıllardır farklı uygarlıklar tarafından çeşitli cilt bakımı, sağlık ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Kurak iklimlerde doğal olarak büyüyen bir kaktüs bitkisi olan aloe veranın etli yaprakları mineraller, vitaminler, şekerler, enzimler, salisilik gibi 75’ten fazla (ve belki de 200’e kadar ) farklı aktif bileşene ev sahipliği yapan berrak bir jel barındırır.
Tüm bu bileşenlerin cilt bakımı ve ötesi için çok çeşitli faydalar sağladığını söylemek yeterli.

İşte Cilt Bakımı İçin Aloe Vera Kullanmanın 9 Faydası

Cilt Bakımı İçin Aloe Vera Kullanmanın 9 Faydası

1. Güneş yanığını yatıştırır.

Aloe veranın en bilinen kullanımıdır: güneşten yanmış cildi yatıştırmak. Araştırmalar, doğal olarak nemlendirmesi ve ardından iyileştirici özellikleri nedeniyle aloe veranın ciltteki birinci ve ikinci derece yanıkları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bazı araştırmalar, aloe vera bitkisinde bulunan bir bileşik olan aloinin, cildin iyileşme sürecine yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.
Aloe aynı zamanda antioksidanlarla doludur ve özellikle metalotionein adı verilen bir antioksidan proteinin, UV ışınlarına maruz kalan ve bu ışınlardan zarar görmüş olan cilt üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Bitki, ayrıca inanılmaz derecede nemlendiricidir, bu da genellikle güneş yanığı sonrası etkili olan cilt soyulmasıyla mücadeleye yardımcı olabilir.

2. Koyu lekeleri gidermeye yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon olarak da bilinen ciltteki koyu lekeler, çeşitli nedenlerle iz bırakabilir. Güneşe maruz kalma, sivilce veya sadece normal yaşlanma sürecinden olsun, tüm koyu lekelerin tipik olarak ortak bir yanı vardır: İnatçıdırlar.
Bununla birlikte, aloe vera bitkisinde bulunan aloe vera adlı bir bileşik, işleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir çalışmaya göre, 15 gün boyunca günde dört kez uygulandığında, aloe veranın UV kaynaklı ve akne sonrası hiperpigmentasyonun tedavisinde etkili olduğu bulundu.
Başka bir çalışma, aloe veranın topikal uygulamasının, hiperpigmente cildin, aşırı üretildiğinde koyu lekelerin oluşmasına neden olan pigment olan daha fazla melanin üretmesini doğrudan engelleyebileceğini buldu.

3. Cildi nemlendirir.

Aloe veranın nemlendirme özellikleri iki yönlüdür. Aloe vera bitkisinin yaprağı, özellikle en içteki katmanda su bakımından zengin bir bitkidir. Bu sebeple cildi nemlendirmeye ve nemi hapsetmeye yardımcı olur. Ayrıca şeker de içerir, mukopolisakkaritler ciltteki nemin tutulmasına yardımcı olur.

Aloe bitkisinde bulunan mukopolisakkaritler, ciltte nemin tutulmasına yardımcı olur. Topikal olarak uygulandığında, aloe veranın en dıştaki deri tabakasının (stratum corneum olarak adlandırılır) su içeriğini artırdığı ve onu kuru cilt tipleri için ideal bir bileşen haline getirdiği gösterilmiştir.

4. Onarıcı bir kafa derisi maskesidir.

Saç derisi maskesi olarak özellikle aloe vera hakkında çok az araştırma olmasına rağmen, bitkinin cilt için yararlı özelliklerinin tümü – yani nemlendirme, antienflamatuar ve antimikrobiyal – aynı zamanda kafa derisine de (sonuçta cilde) katkıda bulunur.
Saç derisi maskesi olarak uygulamak, tahrişi yatıştırmaya, pul pul dökülmeye, nemlendirmeyi yenilemeye ve saç köklerini güçlendirmeye, pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir. Saçları pürüzsüz ve parlak tutmak için ve ayrıca kafa derisinin ölü deri hücrelerini yok etmeye yardımcı olması için de kullanılabilir.

Cilt Bakımı İçin Aloe Vera Kullanmanın 9 Faydası

5. Cilt için sağlıklı yaşlanma faydaları sağlar.

Nemli cilt mutlu ve sağlıklı bir cilttir ve bildiğimiz gibi yeterli nem, yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini (örneğin ince çizgiler ve kırışıklıklar) ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.
Aloe, ciltteki nemi yenilemeye ve tutmaya yardımcı olmasının yanı sıra, ciltteki hyaluronik asit , kolajen ve elastin liflerinin üretimini de uyarır; bunların tümü, cildi nemli, sıkı ve esnek tutmak için gereklidir ve tümü yaşla birlikte doğal olarak azalır.
Aloe verayı topikal olarak uygulamanın cildin elastikiyetini geri kazanmasına ve ince çizgilerin görünümünü azaltmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir .

6. Sivilce ve akne azalmasına yardımcı olabilir.

Aloe’nin antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini ve akne eğilimli cilde yardımcı olabileceğini gösteren veriler vardır. Geleneksel sivilce ilaçlarınızın yerini almamalıdır, ancak onlarla birlikte kullanılabilir.

Antimikrobiyal ve antienflamatuvar özelliklerine ek olarak, siyah nokta ve beyaz nokta gibi oluşumları önleyebilecek doğal bir salisilik asit kaynağıdır.
Aloe’nin sivilceleri yok etme gücü bilim tarafından destekleniyor: Bir çalışma, aloe’nin tretinoin krem ​​ile birlikte topikal kullanımının iltihaplı ve iltihaplı olmayan sivilcelerin tedavisinde etkili olduğunu buldu.

7. Sedef ve Egzamayı rahatlatır.

Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları, genel iltihaplanmaya ve zayıflamış bir cilt bariyerine işaret eder – her ikisine de aloe vera yardımcı olabilir.
Ek olarak, bariyeri kırılmış cilt ayrıca mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara daha yatkındır ve aloe vera, mantarlara, bakterilere ve virüslere karşı antiseptik bir etki olarak düşünülebilir. Sedef hastalığında aloe vera kremi kullanmak da bozukluğun neden olduğu kireçlenme, kızarıklık ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Kepeği tedavi eder ve önler.

Kepek, seboreik dermatitin bir şeklidir. Aloe vera bitkisinin, seboreik dermatitin neden olduğu kafa derisi tahrişi, pullanma için etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur. Bir çalışmada, kafa derisine aloe vera uygulayan katılımcılar, kaşıntı gibi semptomlarda önemli bir azalma gördüler . Başka bir araştırmaya göre, bitkinin antibakteriyel ve antifungal özellikleri kepeği tamamen önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

9. Çatlakların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Yaşlanmanın yanı sıra hamileliğin bir başka istenmeyen cilt sinyali çatlaklardır. Bazı araştırmalara göre, aloe vera’nın topikal uygulamasının görünümü azaltmada ve çatlakların yayılmasını önlemede etkili olduğu gösterilmiştir . Kesin mekanizma hala bilinmemekle birlikte, aloe’nun çatlakların solmasına yardımcı olma yeteneği, kısmen cildi onarıcı ve anti-inflamatuar özelliklerinden (hyaluronik asit, elastin ve kolajen üretimini teşvik eden) kaynaklanmaktadır.

Yukarıda saydığımız bir çok faydasından yararlanmak için en iyi seçeneklerden bir tanesi evinizde Aloe vera yetiştirmektir. Aloe vera bitkisinin yapraklarından ihtiyacınız kadarını kestiğinizde, kesilen yaprağın kalanı yeniden büyümeye devam eder.

İşte Evde Aloe Vera Yetiştirme İpuçları

blank

Aloe vera bitkisini evde büyütmek çocuk oyuncağıdır. Kuru, ılık iklimi tercih eden sulu bir bitkidir, bu nedenle her gün sulanması gerekmez. Sulamada ufak bir ihmal ona zarar vermez – aslında yardımcı olabilir, çünkü bu kuraklığı seven bitki en iyi kuru koşullarda yaşar.
Bitkiyi aşırı sulamamaya dikkat etmelisiniz ve bitkiyi açık havada tutarsanız yağmur yağdığında üzerini kapattığınızdan emin olmalısınız.
Güneş ışığı sağlıklı bir aloe vera bitkisinin anahtarıdır, bu nedenle onu dışarıda güneşli bir yere veya pencere kenarına yerleştirin.

Aloe vera bitkinizi bir saksıya ekerken, sığ, geniş bir saksı seçin, böylece kökler büyüdükçe hareket edecek ve yayılacaktır.
Bitkinin tabanı etrafında yeni tohumlar büyüyecek ve daha sonra bunları alıp yeni bir saksıya ekebileceksiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER