Skip to content

C Vitamini Serum Kullanmanın Cilde Faydaları

C Vitamini Serum Kullanmanın Cilde Faydaları
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

C Vitamini serum kullanmanın cilde faydaları, C vitamini bir antioksidandır , yani çevresel ve güneşin hücrelere verdiği zararı durdurur veya ortadan kaldırır. C vitamini korumasını ve faydalarını elde etmenin en iyi yolu, onu doğrudan cildinize uygulamaktır.

C Vitamini Serum Kullanmanın Cilde Faydaları

C Vitamini Serum Kullanmanın Cilde Faydaları

1. Çizgiler ve kırışıklıklarla savaşır

İnce çizgiler, kırışıklıklar ve cildinizin aşınma ve yıpranmasının diğer belirtileri söz konusu olduğunda, C vitamini günlük bakımınızda yanınızda bulundurmanız gereken kullanışlı bir üründür. Araştırmalar ,C vitamininin, serbest radikalleri nötralize ederek cildin yenilenmesine yardımcı olduğunu ve hasara karşı korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor .

2. Güneşten zarar görmüş cildi canlandırır

Uzun süre güneşe maruz kalmanın ciltte birtakım etkileri vardır – pullanma, lekeler (güneş lekeleri), pürüzlü alanlar, rosacea, vb. Ancak topikal olarak günlük C vitamini dozu uygulamak cildinizin çok fazla zarar görmesini önleyebilir.

Bir çalışma , hafif ile orta derecede hasar görmüş cilde sahip kişilerin, 3 ay boyunca topikal bir C vitamini tedavisi kullandıktan sonra ince çizgiler, pürüzlülük ve cilt tonu dahil olmak üzere cilt görünümünde önemli bir iyileşme yaşadığını buldu.

3. Tonu eşitler ve kızarıklığı en aza indirir

Lekeli, pürüzlü cilt, güneşe maruz kalmaktan hormonlara ve tıbbi koşullara kadar bir dizi faktörden kaynaklanabilir.

İyi haber şu ki, C vitamini , bu renk değişikliğine neden olan hasarlı kılcal damarları onarmaya ve onları gelecekte güçlendirmeye yardımcı olduğu için kızarıklıkla mücadelede kendini güçlü bir savaşçı olarak kanıtlamıştır.

4. Susuz kalan cildi nemlendirir

Yüzde 64 sudan oluşan cildinizin nemli tutulması gerekiyor ve yeni C vitamini gerekli nemi ciltte tutar. Ayrıca cildinizin su tutmasına yardımcı olarak çok kuru veya yağlı olmasını önler.

5. Esnekliği artırır

Topikal C vitamininin , vücudumuzda doğal olarak oluşan ve cilde sıkı ve dolgun bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan bir protein olan kolajen üretimini teşvik ettiği gösterilmiştir .

Cildiniz söz konusu olduğunda, C vitamini serbest radikalleri etkisiz hale getirebilen güçlü bir antioksidandır. C vitamininin faydası, bir antioksidan olmasıdır , bu nedenle kollajen ve elastini parçalamaya devam eden serbest radikallerin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Vücut yaşlandıkça doğal olarak gittikçe daha az kolajen ürettiğinden, C vitamini gibi bir bileşen kullanmak cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

6. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

Cildiniz kırmızı ise, tedirgin ve döküntü belirtileri gösteren, altta yatan bağışıklık tepkisi, enfeksiyon ya da alerjik reaksiyon olduğunu iyi bir şans var bunun arkasında .

Pek çok neden, etkilerini hafifletmek için ilaç gerektirse de, araştırmalar topikal C vitamininin dermatit , akne ve sedef hastalığı gibi iltihaplı cilt rahatsızlıklarıyla ilişkili belirtileri hafifletmede etkili olduğunu göstermektedir .

C Vitamini Serum Kullanmanın Cilde Faydaları

7. Hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olur

Hiperpigmentasyon , vücudun çok fazla melanin (cildinize rengini veren pigment) ürettiği zaman ortaya çıkan koyu cilt lekelerini ifade eder.

Genellikle zararlı olmasa da, hiperpigmentasyon dikkat dağıtıcı olabilir – ancak topikal olarak C vitamini uygulamanın melanin üretimine katkıda bulunan bir enzim olan tirozinaz üretimini engellediği için belirtilerini azalttığı gösterilmiştir .

8. Güneş yanığını yatıştırır

Biz kesinlikle ektiğin alternatif olarak C vitamini önermiyorum yaparken SPF Eğer bir var eğer güneş yanığı aksilik, uzak Rudolph topraklarından yönlendirmek yardımcı olabilir.

Bu akıllı besin , hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur , yani güneş yanığı olan cilt yenilenir ve daha hızlı iyileşir.

9. İyileşmeye yardımcı olur

Zaten yeterince süper güce sahip değilmiş gibi, C vitamininin yaraların onarılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır .

Bunun, iyileşme sürecinin anahtarı olan bağ dokusu hücreleri olan cildimizdeki fibroblastların hareketini ve sayısını artırma kabiliyetinin bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

C Vitamini Serumu satın alırken nelere dikkat edilmeli?

C vitamini ürünü satın alırken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

1. L-askorbik asidi arayın

Pek çok ürün C vitamini içerdiğini iddia ediyor, ancak bu antioksidanın gerçekten etkili olması için, içerik listesinde L-askorbik asidi aramanız gerekiyor.

2. Konsantrasyon anahtardır

Cildinize nasıl uyduğunu görmek için yüzde 10 konsantrasyonla başlamanız önerilir. Daha sonra, bunun gerekli olduğunu düşünüyorsanız ve cildiniz buna tahammül edebilirse, yüzde 15 ila 20 daha yüksek konsantrasyon içeren bir ürüne geçebilirsiniz.

Üründe en az yüzde 10 olduğundan emin olun, çünkü bundan daha azı etkili olmayacak.

3. Ürün kabı, içeri hava veya ışık girmesine izin vermemelidir

C vitamini ışığa karşı süper duyarlıdır, bu nedenle güneş ışınları şeffaf ambalajda ise daha hızlı bozulur. Bu nedenle, sıcağa maruz kalma gücünü de düşürdüğü için buzdolabında olduğu gibi serin ve karanlık bir yerde saklamak istersiniz.

C vitamini serumları genellikle sarımsı bir renk olmasına rağmen, eğer renk koyulaşırsa veya kahverengiye dönerse, bu, atılması gerektiğinin bir işaretidir.

4. Tamamlayıcı bileşenler içerir

C vitamini ürününüz, aşağıdaki tamamlayıcı bileşenleri içeriyorsa daha etkili olacaktır:

Ferulik asit: Yüzde 90 oranında C vitamininin stabilitesini artırır.
E vitamini: Bu antioksidan, UV korumasını artırır .
Glutatyon: Bu aynı zamanda antioksidan özelliklere de sahiptir.

C Vitamini Serum Kullanmanın Cilde Faydaları

Özetle C Vitamini serum kullanmanın cilde faydaları şu şekildedir:

Kırışıklıkları azaltır.
Kollajeni korur ve üretimi artırır.
Yara iyileşmesine yardımcı olur.
Güneş hasarına karşı korumaya yardımcı olur.
Hiperpigmentasyonu azaltır.
Cilt tonunu eşitler.
Cildi aydınlatır.
Kirlilik ve diğer serbest radikallere karşı zırh görevi görür.

Uzmanlar, her yaştan insana C vitamini serumları önermektedir çünkü neredeyse herkes güneşten zarar görme riski altındadır ve C vitamini serumlarıyla cildimizin güneş ışığından aldığı güneş hasarı miktarını en aza indiriyoruz. hem cildi korumak hem de sorunlu bölgelerin iyileşmesine yardımcı olmak görevidir.

Sizi güneşin verdiği hasarlardan ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinden koruduğu için önleyici niteliktedir. Aynı zamanda kolajeni desteklemeye ve doğal kolajen oluşumunuzu artırmaya yardımcı oluyor.
C vitamini serumu ne zaman uygulanacağını merak ediyorsanız, cevap hem sabah hem de gece, temizledikten ve tonikleme adımından sonra.
C vitamini ışık koruyucu özelliklere sahiptir ve gün boyunca karşılaştığımız serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi ortadan kaldırır. Ayrıca UV ışığı cildin C vitamini seviyesini düşürür. Topikal C vitamini en iyi uygulama zamanı UV ışığına maruz kaldıktan sonrasıdır, güneşe maruz kalmanın öncesinde uygulanmaz.

C vitamini cildi güneş yanığı, fotoyaşlanma, hiperpigmentasyon, kırışıklıklar, sarkma, kuruluk ve düzensiz cilt tonu gibi birçok sorundan korumaya yardımcı olabilir.
Bu cilt sorunları ile ilgilenen herkes, cilt bakım rejimlerine bir C vitamini serumu eklemeyi düşünebilir.
Genellikle yaşlanmayı geciktirici bir bileşen olarak sunulsa da, yaşlanmayı önlemek için en iyi zaman oluşmadan öncedir.

En iyi C Vitamini Serumları:

Vichy LiftActiv Peptide-C Yaşlanma Karşıtı Ampul 

Güçlü kombinasyonu C vitamini ve retinol formülü, Vichy’nin en etkili anti-aging ikilisi.

La Roche Posay Pure Vitamin C10 Renovating Serum 

Tüm cilt tipleri için uygundur, ayrıca arındırma ve pul pul dökülme özelliği ile bilinen salisilik asit içerir.

SkinCeuticals Serum 10

%10 C Vitamini içerir. Normal ve kuru ciltler için uygundur, C vitamini stabilitesini artırmak için ferulik asit içerir.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER