Skip to content

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Biberiye Yağının Saça Faydaları
Biberiye Yağının Saça Faydaları
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Biberiye yağının saç bakımında başlıca faydaları saç büyümesini uyarır, dolaşımı iyileştirir ve saç derisini yatıştırır.

Genel olarak saçlarında kırılma veya dökülme yaşayan herkes Biberiye Yağından yararlanabilir. Evde tedavi etmeye çalışmadan önce saç dökülmesinin nedenini belirlemek için her zaman bir dermatoloğa danışmalısınız.

Biberiye, cilt tahrişi ve saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir bitkidir. Biberiye yağının ciltte ve saç derisinde iyileşmeyi destekleyen güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

biberiye yağı

Vazodilatasyon ve vazokonstriksiyon özellikleri:

Dolaşımı iyileştirir ve bir vazodilatör görevi görür, yani kan damarlarını açıp genişletebilir, böylece kan damarlardan daha kolay akar.

Saç derisine bu artan kan akışı, saça ve saç derisine bir dizi fayda sağlar. Kafa derisinde bulunan gelişmiş dolaşımın, kan beslemeleri kesiliyorsa saç köklerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Saç Büyümesini Destekler:

Biberiye yağının incelendiğini ve minoksidil’e benzer şekilde saç büyümesini arttırdığı tespit edilmiştir.
Ancak “bazı saç dökülmesi türleri olan hastalar zamanla daha fazla saç gördüklerini veya hissettiklerini bildirdiler. Genel olarak, yeniden büyüme veya kayıpların azaltılması, her durumda, muhtemelen saç derisi ortamı ve dolaşımın saçın sağlığı için olumlu yararlarından kaynaklanmaktadır.

Saçları Güçlendirir:

Biberiye Yağı saçı hasara ve kırılmaya karşı korur, böylece saç dökülmesini olumlu yönde etkiler. Zaman içinde kullanımla, saç belki daha güçlü hale gelir ve daha kalın, daha yoğun, daha parlak görünür veya daha fazla parlaklık veya elastikiyete sahiptir ve dolayısıyla daha az kırılmaya sahip olur.

Saç Derisi Tahrişini Hafifletir:

Biberiye yağının anti-inflamatuar özelliklerine ek olarak, temel bileşenlerinden biri, cilt ve dokularda oldukça onarıcı olduğu bilinen karnosik asittir. Bu faktörler kafa derisi tahrişini iyileştirebilir ve böylece genel kafa derisi sağlığını iyileştirebilir.

Saç Dökülmesini Önler:

Biberiye yağının dökülmeyi önleme yeteneği, kırılmayı önlemesinden ve kafa derisi ortamını iyileştirmesinden gelir. Saç dökülmesi, kırılma veya hasar, iltihaplanma, aşırı sedef hastalığı veya egzama veya büyüme ve folikül fonksiyonlarını engelleyen yara izinden kaynaklanabilir. Telogen effluvium stresörleri veya hastalığı, oto-bağışıklık reaksiyonları, yaş ve hormonal değişiklikler veya genetik koşulların yanı sıra kemoterapi gibi tıbbi tedavilerin tümü saç dökülmesine neden olan öncüler olabilir.

Kepeği Önleyebilir:

Biberiye yağı kepekle ilgili sorunları destekleyebileceğini ve antibakteriyel ve mantar önleyici bir madde olabilir. Bu ayrıca bir mantar veya bakteri sorunu kayba veya hasara neden oluyorsa büyümeye yardımcı olabilir.

Saç Tipi

Uzmanlar biberiye yağının boyalı saçlar dahil tüm saç tipleri için güvenli olduğu konusunda hemfikirdir. Bununla birlikte, diğer yağlarda olduğu gibi biberiye yağı da ince saçları ağırlaştırabilir.
Biberiye yağı çoğu saç ve cilt tipi için kullanılabilir, ancak yağlı saçlara sahip olanlar veya saçları hasar görmüş, kırılmış ve bazı saçlarda incelme veya dökülme yaşayanlar için en yararlı olacaktır.
Saç büyümesinde gelişme potansiyeline sahip olan biberiye yağının etkilerini görebilmek içi tutarlılık çok önemlidir.

Biberiye Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

biberiye yağı

Biberiye yağını saç ve saç derisini çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

Biberiye yağı, en az 6 ay boyunca tutarlı bir şekilde kullanıldığında saç restorasyonu için en etkilidir. Ayrıca tedavileri haftada en az 1 ila 2 kez kullanabilirsiniz.

Araştırmalar sağlık yararları olduğunu öne sürse de, FDA uçucu yağların saflığını veya kalitesini izlemez veya düzenlemez. Uçucu yağları kullanmaya başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız ve bir markanın ürünlerinin kalitesini araştırdığınızdan emin olmanız önemlidir. Yeni bir uçucu yağ denemeden önce daima bir yama testi yapın .

1. Masaj yapın, durulayın, tekrarlayın

Banyo veya duş aldıktan sonra 5 damla biberiye yağını 1 çay kaşığı jojoba yağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Bunu doğrudan kafa derisine uygulayın ve masaj yapın. En az 5 ila 10 dakika saç derisine nüfuz etmesine izin verin. Durulayabilir veya içinde bırakabilirsiniz.

2. Biberiyenizi yeniden karıştırın

Biberiye yağını şampuanınız , saç kreminiz veya diğer saç bakımlarınız ile karıştırabilirsiniz.

6 çay kaşığı ürün için 20 ila 30 damla ekleyin. Şampuan veya saç kremini her zamanki gibi kullanın. Ayrıca 2 ila 3 damlayı doğrudan elinizdeki duş sonrası saç bakım ürünlerine de uygulayabilirsiniz.

3. Şampuanınızı kendiniz yapın

Bir dizi şampuan tarifi ve içerik kombinasyonu vardır. Kendi nazik, onarıcı şampuanınızı yapmak için aşağıdaki malzemeleri karıştırın:

10 ila 15 damla biberiye esansiyel yağı
1/2 su bardağı kastil sabunu
1/2 bardak nane veya papatya çayı
Saç dökülmesi için diğer uçucu yağlar
Biberiye yağı saç dökülmesiyle mücadelede öne çıkarken, saç kalınlaştırma faydalarına sahip bloktaki tek esansiyel yağ değildir.

Saç sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer uçucu yağlar şunlardır:
lavanta
nane
sedir ağacı
limon otu
Kekik
adaçayı
çay ağacı
ylang-ylang (kuru kafa derisi için en iyisi)

Bununla birlikte, herhangi bir potansiyel saç büyümesi yararı için uygulama düzenli ve kasıtlı olmalıdır.
Saçların yeniden çıkması için biberiye yağı kullanırken, en az ilk 6 ay boyunca her gün her gün uygulamalısınız. Biberiye yağı bakımlarının doğrudan uygulanmasına ek olarak, birçok şampuan ve saç kremi güzellik rutininize dahil edebileceğiniz biberiye yağı içerir.

Bir bakım kürü hazırlayın: Biberiye yağını badem veya hindistancevizi gibi en sevdiğiniz taşıyıcı yağ ile birleştirin ve saç büyümesi için kabak çekirdeği yağı gibi diğer yağları ekleyin. Saç derisine uygulayın ve parmak uçlarınızı kullanarak saç derinize masaj yapmaya özen gösterin.
Yıkamadan önce 4-6 saat açık bırakın.

Mevcut şampuanınıza biberiye yağı ekleyin : Saçınızı yıkamadan önce şampuanınıza birkaç damla biberiye yağı ekleyebilirsiniz. Bunun doğrudan uygulama kadar etkili olmayabileceğini belirtmek gerekir, ancak yine de bazı -faydaları elde etmenizi sağlayabilir.

Saç bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

 

BENZER