Skip to content

Badem Yağının Faydaları

Badem Yağının Faydaları
Badem Yağının Faydaları
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Badem Yağının Faydaları

Badem, beslenme güç merkezleridir. Vitamin, mineral ve sağlıklı yağlarla dolu, küçük ama güçlü bademden elde edilen yağ, cilt ve saç sağlığı için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Tatlı badem yağı antioksidan özelliği sayesinde cildinizin parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca akne, egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek ve yatıştırmak için yaygın olarak kullanılır.

Badem Yağı Nedir?

Tatlı badem yağı, yaprak döken badem ağacının (Prunus dulcis) meyvesinden elde edilen yağdır. Asya ve Orta Doğu’ya özgü olan badem ağaçları ilk olarak 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. Soğuk pres badem yağı, bademlerden modern bir çelik presle preslenerek çıkarılır.

Antioksidanlar ve yağ asitleri ile dolu olan tatlı badem yağı, anında fayda sağlamak için cilde ve saça derinlemesine nüfuz eder.

Türler

Her biri kendi kullanım alanına sahip iki tür badem yağı vardır:

Acı badem yağı: Güçlü bir kokusu vardır ve bazen sabunlarda, aromaterapide ve masaj terapisinde kullanılır, ancak yutulduğunda toksik özelliklere sahiptir.
Tatlı badem yağı: Cilt bakımı ve saç ürünlerinde yaygın olarak kullanılan tatlı bademlerden elde edilir.

Badem Yağı Kullanım Alanları

 

İster smoothie içinde içiyor, ister günlük kişisel bakım ve güzellik rutininizin bir parçası olarak topikal olarak kullanıyor olun, badem yağı antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde birçok kullanım alanına sahiptir. T
atlı badem yağı mağazalarda ve internette saf yağ olarak bulunur ve ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kozmetik ve saç bakım ürününde bulunabilir:

sabunlar
losyonlar
Vücut yağı
Dudak kremi
şampuan/saç kremi
vücut yıkama
Aydınlatıcı serumlar
Yüz temizleyiciler

Tatlı badem yağı saçlar için harikadır. Badem yağının özellikleri, hasarlı saçları onarmaya, kabarmayı gidermeye ve saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur.

Badem Yağındaki Faydalı Besinler Nelerdir?

Badem yağı, bir dizi sağlık yararı sunan vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve proteinlerle yüklüdür. Tatlı badem yağındaki en faydalı besinlerden bazıları şunlardır:

A vitamini

A vitamini açısından zengin olan badem yağı, cildinize sağlıklı ve parlak bir ışıltı verebilir. A vitamininin (retinol) sivilceleri önlediği bilinir ve cildin en üstteki iki tabakası olan nemli, sağlıklı bir dermis ve epidermisin korunmasına yardımcı olur. A vitamini ayrıca yeni cilt hücrelerinin üretimini teşvik ederek cildin sıkı ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.

D vitamini

D vitamini – “güneş ışığı vitamini” – cilt ve saç sağlığı için faydalıdır. Araştırmalar, D vitamini eksikliğinin kuru cilt, saç dökülmesi, gecikmiş yara iyileşmesi ve sedef hastalığı gibi bazı cilt rahatsızlıklarına yol açabileceğini gösteriyor.

Cilde topikal olarak uygulandığında, D vitamini açısından zengin badem yağı, aşırı bakteri üremesini azaltmaya ve kırmızı ve iltihaplı sivilceleri temizlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca dermatit semptomlarını hafifletmede ve saç dökülmesini önlemede yardımcı olur.

E vitamini

Badem yağı, vücudu birçok kronik hastalık ve yaşlanma ile bağlantılı zararlı serbest radikallerden koruyan güçlü bir antioksidan olan E vitamininin en iyi besin kaynaklarından biridir. E vitamini ile yüklü olduğu için badem yağı – topikal olarak uygulandığında – yara izlerinin solması, güneş hasarını iyileştirmesi ve yaşlanma belirtilerini azaltmasıyla bilinir.

Mineraller

Badem yağı, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko dahil olmak üzere cilt ve genel sağlık ve refah için iyi olan mineraller açısından zengindir. Çinko, akneleri temizlemek için özellikle yararlıdır. Magnezyum, kafa derisinde kalsiyum birikmesini önlemeye yardımcı olur, kepek ve kuru, pul pul saç derisini azaltır ve ayrıca saç büyümesinin desteklenmesine yardımcı olur.

Omega Yağ Asitleri

Omega yağ asitleri cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Yaşlanma karşıtı sonuçlar için antioksidanlar sağlayarak cildimizin temel yapı taşları olarak hizmet ederler.

Badem yağı dengeli bir yağ asidi bileşimine sahiptir ve nemli, sağlıklı cildi korumanın anahtarı olan daha iyi nem tutma ile sonuçlanan bir omega-6 esansiyel yağ asidi olan %30’a kadar linoleik asit içerir.

İster gıda sınıfı badem yağı tüketin, ister doğrudan cilde uygulayın, cilt tipiniz veya yaşınız ne olursa olsun, içindeki yağ asitleri daha pürüzsüz, daha genç görünen, daha sağlıklı bir cilt oluşturmaya yardımcı olur.

K vitamini

Cildinizdeki çatlaklar, örümcek damarları ve yara izleriyle uğraşıyorsanız, içerdiği K vitamini sayesinde badem yağı görünümlerinin azalmasına yardımcı olabilir. Bu az bilinen besin cildinizin sağlıklı kalmasında büyük rol oynar.

Badem yağındaki K vitamini, vücuttaki kılcal damarları güçlendirir ve gözlerin altında sıvı tutulmasını azaltarak size gençleşmiş, genç bir görünüm kazandırır. K vitamini ayrıca cilt kızarıklığını azaltmak ve hassas cildi yatıştırmak için bilinir.

Alerji Uyarısı
Fındık alerjiniz varsa badem yağı kullanmayın. Badem yağı, fındık alerjenleri içerir ve topikal olarak tüketilirse veya kullanılırsa alerjik reaksiyona neden olabilir.

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem Yağının Faydaları

Azaltılmış Cilt Tahrişi: Badem yağı, ihtiyaç anında cildinizi sakinleştirmek için kullanılabilir. Kaşıntı ve şişlik ya da sedef hastalığı veya egzama gibi daha klinik bir şeyle uğraşıyor olsanız da, badem yağı daha kalıcı bir çözüm bulmadan önce tahrişi hızlı bir şekilde yatıştırabilir. Badem yağının verdiği nem, cildinizin yaşayabileceği tahrişleri giderir.

İltihabı Sakinleştirir: Akne hastaları için, daha sert bileşenlere bir alternatiftir. Çünkü sadece yüzdeki fazla yağı çözmekle kalmaz, aynı zamanda iltihabı da azaltır.

Cilt Gençleştirme: Zamani, biraz donuk veya yorgun görünen cildinizi canlandırmak ve gençleştirmek için badem yağının kullanılabileceğini önerdi. Badem yağı, cildiniz iyi görünmediğinde kullanışlı olan yumuşatıcı özellikler içerir.2

Eşit Cilt Tonu: Cilt tonunuzu eşitleyebilir ve zamanla cildinizi iyileştirebilir, cildinizin yeni ve geliştirilmiş bir versiyonunu ortaya çıkarabilir. Cildinizin genel görünümünü iyileştirmek için daha homeopatik bir yol arıyorsanız, cilt bakım rutininize badem yağı eklemeyi deneyin.

Boyutlarını ve görünümlerini azaltmaya yardımcı olmak için yara izlerine badem yağı sürün.

Güneşten Korunma: Journal of Cosmetic Dermatology’de belgelenen bir araştırmaya göre, badem yağı cildinizi güneşten koruyabilir ve UV ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu olarak cildinizde meydana gelen hasarı tersine çevirebilir. Çalışmada, tipik olarak güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasar ve yaşlanma önemli ölçüde azaldı ve bu, yalnızca cildinizi korumakla kalmayıp aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlattığını gösterdi. Bu, SPF’yi tamamen atlamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak biraz yağla karıştırmak güneşten korunma yararlarınızı artırabilir ve aynı zamanda size bir parlaklık verebilir.

Anti-Oksidanlar Sağlar: Aynı zamanda bir başka çevre koruyucusu şeklidir: Badem yağı yüksek konsantrasyonlarda E vitamini, magnezyum fosfor ve bakır içerir ve bu nedenle zengin bir antioksidandır.

Çatlakları Azaltır: Badem yağının çatlakları tedavi ettiğini kanıtlayan daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen (tedavi zor bir kelimedir), bir dizi kadını içeren bir çalışma, badem yağının çatlak izlerinin yayılmasını önlemek için kullanılabileceğini göstermektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, badem yağı inanılmaz yumuşatma özelliklerine sahiptir, bu nedenle vücudunuzda tipik olarak çatlakların meydana geldiği bölgelere uygulandığında, o cildi yumuşatmaya ve daha da kötüleştirmeden gerilmesine izin vermeye çalışır. işaretler. Yumuşatılmış cilt, işlem görmemiş ciltten daha fazla gerilmeyi kaldırabilir – kesinlikle bunu deniyoruz.

Cildi Nemlendirir: Cildinize badem yağı sürmek, nemi hapsetmek ve cildinizi gün boyu parlak tutmak için harika bir yoldur. Yüz yağları, cildinizi hiç olmadığı kadar nemli bırakır ve badem yağı da bir istisna değildir. Cildiniz sadece nemli kalmayacak, aynı zamanda genel olarak daha iyi bir cilde ve eşit bir tona sahip olacaktır.

Badem yağı satın almak için tıklayınız.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

 

BENZER