Skip to content

ARGAN YAĞI NE İŞE YARAR?

ARGAN YAĞI NE İŞE YARAR?
ARGAN YAĞI NE İŞE YARAR?
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

ARGAN YAĞI NE İŞE YARAR?

Argan yağı, Fas’ta yetişen argan ağacının ( Argania spinosa ) meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen bir bitki yağıdır.
Geleneksel olarak, yağ ekstraksiyonu soğuk preslenmiş bir işlemdir – çok az veya hiç uygulanmamış ısı ile mekanik basınç uygulayarak yapılır. Bununla birlikte, “Argan yağına yönelik artan popülerlik ve talep, çözücülerin kullanıldığı sanayileşmiş ekstraksiyon yöntemlerine yol açmıştır.

Argan yağı, kuru ve donuk cilde özellikle faydalı olduğu bilinmesine rağmen, komedojenik olmadığı ve cildi yağlı hissettirmediği için sivilce için de kullanımına uygundur. Sadece güvenli değil, aynı zamanda tüm cilt tipleri için faydalı olabilir.

Argan Yağı Cilde Faydaları

Antioksidanlar açısından zengin: Argan yağı, polifenoller ve E vitamini gibi çevresel hasarlara karşı korumaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu vitamin, yaşlanmayı geciktirme ve cildi yumuşatma özellikleri nedeniyle cilt bakımında çok sevilir. Her ikisi de cildin gençliğini korumaya yardımcı olarak serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olur.
Yağ asitleri açısından zengin: Argan yağı, yaklaşık % 95’i yağ asitlerinden oluşan yağ asitleri açısından son derece zengindir. Bunlar cilde nem ve beslenme sağlar.

Antiinflamatuar :

Oleik ve linoleik asitler gibi yağ asitlerinin bir başka yararı da antiinflamatuar olmalarıdır. Bu sadece tahriş olmuş cildi yatıştırmak için bir seçenek yapmakla kalmıyor, aynı zamanda bu anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, komedojenik olmadığı ve cildi yağlı hissettirmediği için akne için de kullanılabilir.

Nemlendirici:

Genel olarak argan yağı, kuru cilde sahip olanlar nemlendirme özelliklerinden yararlanacağından tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilirken, yağlı cilde sahip olanlar da hafif olduğu ve cildi yağlı hissettirmediği için tolere edilebilir bulabilir. Yine, yalnızca kuru cildin neme ihtiyacı olduğu yaygın bir yanılgıdır.
Herkesin cildinin neme ihtiyacı vardır.

Transepidermal su kaybını önlemeye yardımcı olur:

Argan yağı, cildin dış tabakasına iyileşme ve sızdırmazlık sağlar, bu sadece görünümü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla kurumayı ve hasarı da önler. Bunu, cildin en dış bariyerindeki bozulmalardan kaynaklanan transepidermal su kaybını (deriden sızan ve havaya buharlaşan nem) durdurarak yapıyor.

Saç derinizi beslemek için argan yağı:

Saç derinize sağladığı faydalardan yararlanmak için ellerinize birkaç damla damlatmanızı ve köklerinize masaj yapmanızı önerir. “Ayrıca gece uygulamanızı ve yağ ile saçınızda / saç derinizde uyumanızı ve ardından sabahları soğuk suyla durulamanızı tavsiye ederim ” diyor.

Şekillendirme için argan yağı:

Bir şekillendirme aracı olarak argan yağı, bir fön makinesi veya sıcak alet kullanmadan önce uyguladığınızda bir ısı koruyucu olarak çalışır (ki bu, değerine göre, on yıldan fazla bir süredir onu nasıl kullanıyorum) veya saç kuruduktan sonra uçuşmaları veya kıvrılmaları evcilleştirmenin bir yolu olarak. Elinize iki ila üç damla sürün ve parmaklarınızla telleri tarayın.

Argan yağı son derece besleyicidir, bu nedenle saç tellerinin kendisi kökten uca işlendiğinde, yağın saç- sağlıklı vitaminler ve mineraller kombinasyonu saçın en dış katmanına nüfuz ederek saçın içini nemlendirebilir ve aynı zamanda saçı önler meydana gelmekten kopma, ” Ays Hien Nguyen, Function of Beauty’nin kurucu ortağı ve baş bilim sorumlusu . Bu nemlendirme, saç tırnak etlerinin yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Argan yağı nasıl kullanılır, 3 farklı yol

Artık tüm bu harika faydaları anladığınıza göre, hadi eğlenceli kısma geçelim. İşte onu saç bakımı rutininize nasıl dahil edeceğinize dair bir özet.

1. Argan yağı maske olarak nasıl kullanılır?

Evde derinlemesine bakım için, kuru saça bol miktarda argan yağı uygulayın. Bu saç maskesini oluşturmak için sadece argan yağını kullanabilir veya hindistancevizi yağı gibi saç dostu başka bir yağla birleştirebilirsiniz. 15 ila 30 dakika bekletin veya daha yoğun bir tedavi için, ürünü saçta daha uzun süre (bir geceye kadar) bırakabilirsiniz. Saçtaki fazla yağı temizlemek için şampuanlayın ve ardından saç kremi sürün. Daha sonra saçlar çok parlak, nemli ve tazelenmiş görünmelidir.

2. Argan yağı saç yağı olarak nasıl kullanılır?

Her gün argan yağı kullanmanın harika bir yolu, onu ısıya karşı koruyucu bir saç yağı olarak kullanmaktır. Elinizin avuç içine bir ila iki damla argan yağı sürün ve yağı ısıtmak için bunları birbirine sürün. Çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Argan yağı saçı emer, ancak aşırı miktarda kullanmak saçı ağırlaştırabilir ve biraz yağlanmaya neden olabilir. Daha sonra yağı nemli, havluyla kurutulmuş saçlara parmaklarınızı kullanarak uçlardan köklere doğru eşit şekilde dağılıncaya kadar tarayın. Her zamanki gibi stil!

3. Durulanmayan saç kremi olarak argan yağı nasıl kullanılır

Argan yağını saç kremi olarak kullanmak için saç yağıyla aynı şekilde uygulayın. Yine de yağı nemli, havluyla kurutulmuş saçların arasından uçtan uca taramak isteyeceksiniz. Saç derisini hedeflemek için köklere masaj yapmak için biraz fazladan zaman harcayın.

Argan yağı, bir saç bakımı harikası olduğu için övgü alıyor, ancak kaliteli bir yağ alıp almadığınızı nasıl anlarsınız? Renge, kokuya ve güce bakmak, gerçek ile sahteyi, kaliteyi rafine ile karşılaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Renk:

Otantik argan yağı altın sarısı renkte olmalıdır. Çok soluksa, muhtemelen diğer yağlarla karıştırılmış veya filtrelenmiştir (ki bu saçınız için fazla bir şey yapmaz). Dokusu da sulu değil, pürüzsüz olmalıdır.
Koku: Elde sıkılmış argan yağı koku söz konusu olduğunda bazı farklılıklar gösterirken, saf argan yağı neredeyse her zaman ceviz kokusuna sahip olacaktır.

Miktarı:

Tüm faydaları elde etmek için argan yağını en saf haliyle kullanın (yani, ürün% 100 argan yağı olarak etiketlenmiştir). Yağı şampuanlarda, saç kremlerinde ve diğer saç şekillendirme ürünlerinde kullanmak söz konusu olduğunda, etiketteki ilk bileşenlerden biri olarak listelenmişse argan’ın ana bileşenlerden biri olup olmadığını anlayacaksınız.

Saç bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER