Skip to content

Antioksidanlar

Antioksidanlar
Antioksidanlar
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Antioksidan terimi, diğer molekülleri kimyasal bir işlem olan oksidayondan koruyan çok çeşitli molekülleri  kapsamaktadır.

Hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması için DNA gibi moleküller gereklidir, bu nedenle çok fazla hasar görürse hücre arızalanabilir veya ölebilir. Bu nedenle antioksidanlar önemlidir. Bu tür hasarları önleyebilir veya azaltabilirler. Vücutta, kontrolsüz oksidasyona tipik olarak serbest radikaller olarak bilinen yüksek derecede reaktif moleküller neden olur.1

Serbest Radikaller ve Antioksidanlar

Daha önce dilimlenmiş bir elmanın kahverengiye dönüştüğünü gördüyseniz, serbest radikallerin neden olduğu oksidasyon sürecine tanık olmuşsunuzdur.

Serbest radikaller, bir veya birden fazla eşleşmemiş elektrona sahip kararsız moleküllerdir. Kararlılık kazanmak için diğer moleküllerle reaksiyona girerek sağlıklı hücrelere zarar veren bir zincirleme reaksiyonu tetiklerler.

Vücudumuz doğal olarak serbest radikaller üretir, ancak bunlar aynı zamanda UV ışınları, kirlilik, sigara dumanı ve diğer kimyasallar gibi çevresel faktörlere maruz kalmaktan da kaynaklanabilir.

Sistemimizde aşırı serbest radikaller mevcut olduğunda, oksidatif strese veya serbest radikallerin üretimi ile vücudun zararlı etkilerine karşı koyma veya toksinlerden arındırma yeteneği arasında bir dengesizliğe neden olur.

Neyse ki araştırmalar, cilt bakımı rejiminize antioksidanların dahil edilmesinin cildinizin serbest radikal hasarıyla savaşmasına ve oksidatif stresten kurtulmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Antioksidanlar, hücrelerinizi kalp hastalıkları, kanser ve diğer hastalıklarda rol oynayabilen serbest radikallere karşı koruyabilen maddelerdir.
Serbest radikaller, vücudunuz yiyecekleri parçaladığında veya tütün dumanına veya radyasyona maruz kaldığınızda üretilen moleküllerdir.
C ve E vitaminleri ve karotenoidler gibi antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

Antioksidanlar Cildiniz İçin Neler Yapabilir?

Antioksidanlar, yaşlanma belirtilerinin düzeltilmesine yardımcı olur.

Oksidatif stres, kolajeni parçalar, cildin doğal onarım sürecini engeller ve iltihabı tetikler – ve bu etkileri ince çizgiler, kırışıklıklar, gevşek cilt, sivilceler ve lekeli bir cilt tonu olarak görürsünüz.
Antioksidanlar, serbest radikalleri temizleyerek bu görünür belirtileri önlemeye ve düzeltmeye ve cilde daha genç bir ışıltı kazandırmaya yardımcı olabilir.

Antioksidanlar güneşin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Tanım gereği, tüm antioksidanların anti-enflamatuar özellikleri vardır.
Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizin enflamatuar tepkisini köreltir, güneş yanığını önler ve güneşin zarar görmesine ve foto yaşlanmaya karşı gelişmiş koruma sağlar.

Antioksidanlar cildin kendini onarmasına yardımcı olur.

İltihaplanma, cildin yenilenme sürecini engeller. Antioksidanlar, iltihabı azaltarak cildin kendini onarmasına ve görünür hasarı düzeltmesine izin verir. C vitamini gibi bazı antioksidanlar, genç bir cilt için hayati önem taşıyan kolajen üretimini de uyarabilir.

Antioksidanlar cilt tonunu aydınlatmaya yardımcı olur.

Serbest radikaller ve sık güneşe maruz kalma da cildimizin melanin üretimindeki değişiklikleri tetikleyerek koyu lekelere ve düzensiz cilt tonuna neden olabilir. Antioksidanlar, fotodan kaynaklanan hasarı azaltarak anormal cilt pigmentasyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Bazı antioksidanlar (yine C vitamini gibi) melanin üretimini uyaran bir enzim olan tirozinazı inhibe etmek için de çalışır.

Cildiniz İçin En İyi Antioksidanlar

Bazıları diğerlerinden daha güçlü olan birçok farklı antioksidan türü vardır. Topikal cilt bakım ürünlerinde kullanılanlar, hücreleri UV ışığından, kirlilikten ve zararlı serbest radikaller üreten diğer çevresel faktörlerden koruyabilir. Cilt bakım ürünlerinizde bulunan en popüler antioksidanlar şunlardır:

1. C vitamini

C vitamini, orada en çok çalışılan antioksidanlardan biridir. Bir serbest radikal temizleyici olan C vitamini, kollajen üretimini artırmak (cildi daha sıkı hale getirir) ve koyu lekelerin solması gibi birçok cilt faydasına sahiptir. Güneşin zarar görmesini önleme ve hiperpigmentasyonu engelleme yeteneğinden en iyi şekilde yararlanmak için sabahları kullanın – ve her zaman güneş kremi ile kullanın.

2. Niasinamid

B3 vitamini olarak da bilinen Niacinamide, cildin dokusunu ve tonunu iyileştiren güçlü bir antioksidandır. İnce çizgileri, kırışıklıkları ve hiperpigmentasyonu azaltır ve anti-inflamatuar özellikler sergiler.

Bu vitamin genellikle rosacea ve akne gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır ve herhangi bir yan etkiye neden olduğu bilinmediği için hassas tipler için idealdir.

3. Resveratrol

Resveratrol, etkileyici yaşlanma karşıtı yetenekleri sayesinde “uzun ömür molekülü” olarak bilinir. Çoğunlukla üzüm ve çilek gibi meyvelerin kabuklarında bulunan bir antioksidan olan resveratrol, bitkilerin savunma zırhı görevi görür ve cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında benzer şekilde onarıcı etkiye sahiptir.

4. E Vitamini

E Vitamini, cilt dahil vücuttaki birçok organın düzgün çalışması için gerekli olan önemli bir antioksidandır. Cildin iyileşme sürecini hızlandırma yeteneği ile yaygın olarak tanınmaktadır.

5. Retinol (A Vitamini)

A vitamininin bir türevi olan bu antioksidan, küçük moleküler yapısı nedeniyle özellikle etkilidir ve kolajen üretimini etkili bir şekilde uyarabilecek ve hücre yenilenmesini ve onarımını hızlandırabilecek kadar deriye nüfuz etmesini sağlar.

Antioksidan bakımından zengin meyveler, sebzeler ve tam tahıllar da tipik olarak lif bakımından yüksek, doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşük ve iyi vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

İşte antioksidanlar bakımından yüksek bazı yiyecekler

1. Kahve ve Çay

antioksidanlar

Kahve, siyah çay ve yeşil çay harika antioksidan kaynaklarıdır.

2. Meyveler

blank

Kırmızı ve Yeşil Üzüm: özellikle koyu renkli olanlar, kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilecek fitokimyasallar, antioksidanlar ile yüklüdür.
Bu fitokimyasallardan ikisi, antosiyanin ve proantosiyanidin, özellikle bağışıklık sisteminiz için iyi olabilir. Üzümler ayrıca C vitamini ve selenyum içerir .

Yaban Mersini: Yapılan çalışmalarda, yaban mersininin hücreleri hasardan korumaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Yaban mersini, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen birçok vitamin ve mineralin yanı sıra kansere ve kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilecek temel fitokimyasalları içerir .

Kırmızı Meyveler: Özellikle ahududu, böğürtlen ve çilek, diyetiniz boyunca ve çevrenizde kansere neden olan ajanlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek başka bir fitokimyasal olan elajik asit içerir.

Sert çekirdekli Meyveler: Doğal olarak oluşan şeker, lif ve vitaminlerle dolu, taze ve kuru kayısı, armut , nektarin ve erik atıştırmak veya salata veya tahıl kasesine ekleyip tüketmek için harikadır.

Nar: yeşil çaydan 3 kat daha yüksek miktarda antioksidan içerir.

3. Domates

blank

Antioksidan likopen domatesin güzel kırmızı renginden sorumludur. Beslenme Dergisi çalışma soslar ve güneşte kurutulmuş domates domates ısı işleme likopen daha biyo-kullanılabilir hale getirir belirterek, taze olanlardan daha-antioksidan bakımından zengin olduğunu gördük.

4. Kabuklu yemişler

blank

Ceviz, ayçekirdeği, yer fıstığı, fındık, antep fıstığı ve badem gibi kuruyemişlerin antioksidanlar açısından özellikle zengin olduğu bulunmuştur.

5. Bitter çikolata

blank

Bitter Çikolata, yapıldığı kakaodan gelen flavonoidler adı verilen bir tür antioksidanla doludur. Araştırmacılar kakao içeriği yüksek bitter çikkolatanın ortalama antioksidan içeriğinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

6. Baharatlar ve kurutulmuş otlar

blank

Genellikle baharatları ve bitkileri yemeklerimize antioksidanlar bakımından yüksek olduğu için değil, tonlarca lezzet ve aroma katmanın bir yolu olarak düşünürüz. Ancak Nutrition Journal araştırması, yenibahar, tarçın, karanfil, nane, kekik, biberiye, safran, adaçayı, küçük hindistan cevizi, zencefil, dereotu ve daha fazlasının önemli miktarda antioksidan içeriğe sahip olduğunu buldu.

7. Tam tahıllı ekmek

blank

Tam tahıllar harika bir lif ve antioksidan kaynağıdır. Tahıl ürünleri, kepekli ekmek ve buğday, darı ve arpa unları arasında en antioksidanlar içerdiği bulundu.

8. Enginar

blank

C vitamini, hidroksisinamik asitler ve flavonlar gibi farklı antioksidanlarla doludur.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER