Skip to content

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım
Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım

Birçok akne ürünü serttir, kurur ve evet, temizleyicidir. Cildiniz temizlendikten sonra, hayat yine harikadır, ancak ne yazık ki bıraktığınız kuru pullu cilt sadece bir maskedir. Gözeneklerin derinliklerinde gelişmeye devam eden üreyen bakterileri gizleyen ve başka bir kopma döngüsüyle kendini tekrar serbest bırakmayı bekler.

Akne bir zamanlar yalnızca bakterilerin neden olduğu bir durum olarak düşünülüyordu, ancak bu zor durumun gelişmesi gibi, kökeni ile ilgili araştırmalar da öyle.

Doğrusu, sivilcenin iki ana nedeni bakteri ve gözeneklerin tıkanmasıdır, ancak gittikçe daha fazla araştırma, yağ bezlerinin iltihaplanmasının aşırı aktif yağ üretimine yol açarak kir, döküntü ve ölü deri hücrelerinin sıkışmasına neden olabileceğini gösteriyor. tıkanıklık, siyah noktalar, papüller ve püstüller.

ENFLAMASYONUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Mikrobiyom dengesizliği
Kirlilik
Alerjenler
Stres
Diyet

Tüm akneli cilt rahatsızlıkları, berraklığı ve canlılığı tam olarak geri kazanmak için saldırganlığa değil, desteğe, dengeye ve iyileşmeye ihtiyaç duyar.

AKNE EĞİLİMLİ CİLTLER İÇİN BAKIM İPUÇLARI

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım

 

Denge, denge, denge!

Fit bir cilt pH dengesi ile başlar. Mikrobiyomu sağlıklı bir cilt bakım rejimi ile dengeleyerek temiz bir cilt elde edilebilir. Durumun aşırı kurutulması, aşırı tahrişe neden olabilir ve daha fazla iltihaplanma reaksiyonuna yol açarak, yağ bezlerinin aşırı üretmesine neden olarak daha fazla bakteri oluşumunu tetikler.

Evde bakım önerileri ve profesyonel tedavi seçenekleri için profesyonel bir lisanslı estetisyene danışın. Estetisyenlerin daha aktif bileşenlere ve formülasyonlara erişimi vardır ve kişisel cilt ihtiyaçlarınız için özelleştirilmiş bir program tasarlamanıza yardımcı olur.

Tüm bakterilerin kötü olmadığını unutmayın. Probiyotikleri diyetinize ve ayrıca cilt bakım rejiminize dahil etmek, cildin mikrobiyomunu dengelemeye yardımcı olacak, bu da daha az iltihaplanma ve daha sağlıklı, daha dengeli bir cilde yol açacaktır.

ASLA makyajın üzerindeyken yatağa gitme ve yastık kılıflarını sık sık değiştirin (en az haftada bir).

Stresi azaltın, bunu söylemek yapmaktan daha kolay olabilir. Bir yürüyüşe çıkın, egzersiz yapın, meditasyon yapın.. İster inanın ister inanmayın, tüm bunlar vücuttaki iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olur.

Aşağıdakilerden kaçının

blank

Aşırı güneşe maruz kalma iltihaplanmaya neden olabilir.
Yüzünüzde oluşan akne ve sivilcelere dokunmak bakteri yayabilir.
Asla sivilcelerinizi sıkmayın (bunu bir profesyonele bırakın).
Cep telefonunuzu ve gözlüğünüzü düzenli olarak temizleyin.
Makyaj fırçalarını düzenli olarak temizleyin

AKNEYE EĞİLİMLİ CİLTLERDE BESLENME

blank

Cildinizi içten dışa doğru besleyin. Kötüleri dengelemeye yardımcı olan iyi bakteriler her gün diyetinize dahil edilmelidir. Yoğurt ve ayran gibi probiyotikler açısından zengin besinler, muz, soğan ve sarımsak gibi prebiyotik açısından zengin yiyeceklerle birlikte bakterileri besler.

Probiyotik takviyeleri mevcuttur, sadece yüksek kalitede aldığınızdan emin olun.

Diyetinize antioksidan bakımından zengin meyveler, elma, enginar, avokado ve karalahana, ıspanak ve kara lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi bol miktarda antienflamatuvar ekleyin ve omega-3 yağ asitlerini unutmayın.

Şekerli yiyecekler, beyaz ekmek, makarna, margarin, bitkisel yağlar ve kırmızı et gibi iltihaplanmaya katkıda bulunan gıdalardan kaçının.

Akne için en iyi cilt bakım ürünlerini seçerken, benzoil peroksit ve salisilik asit gibi denenmiş ve test edilmiş akne karşıtı bileşenlere bakmalısınız. Hızlı etkili ve erişilebilir benzoil peroksit, sivilceye karşı en popüler çözümlerden biridir ve sivilceye neden olan bakterileri öldürerek, kızarıklığı ve iltihabı azaltarak çalışır.
Salisilik asit, yüzeydeki safsızlıkları çözen, gözenekleri temizleyen ve şişme ve tahrişi en aza indirmeye yardımcı olmak için anti-enflamatuar özelliklere sahip bir eksfoliandır. Diğer kanıtlanmış akne ile mücadele bileşenleri arasında niasinamid veya B3 vitamini ve çay ağacı, cadı fındığı ve söğüt kabuğu gibi doğal bileşenler bulunur .

Akneye Eğilimli Ciltler İçin Önemli Bileşenler

1. Salisilik Asit (BHA)

Bir beta-hidroksi asit formu olan salisilik asit içeren bir ürünle yağlı cildinizle mücadele edin. Fazla yağın gözenekleri tıkamasını ve kırılmalara neden olmasını önlemek için sıvı bir peeling görevi görür. Salisilik asit, cilt yüzeyinde biriken yağı çözerken, tahrişi azaltmak için bir anti-enflamatuar görevi görür.

2. Aktif Kömür ve Kil

Cildi aşırı kurutmadan fazla yağı emmek zordur, ancak aktif kömür ve beyaz kil içeren ürünler tam da bunu yapar ve ciltteki kiri ve yağı çekip emerek çalışır, sonra yıkanır. Genellikle maskelerde ve temizleyicilerde bulunan bu bileşenler, hem yağlı hem de akne eğilimli ciltler için etkilidir.

3. Benzoil Peroksit

Hem reçeteyle hem de reçetesiz satılan benzoil peroksit , birçok akne ürünündeki aktif bileşendir. Benzoil peroksit bakterileri öldürmeye yardımcı olur, ancak hassas cilde sahip olanlar tahriş edici olabileceğinden dikkatli olmalıdır. Pek çok tedavide olduğu gibi, cildinizin nasıl tepki verdiğini görmek ve tahriş riskini en aza indirmek için en düşük güç seçeneğiyle (yüzde 2,5) başlamak en iyisidir.

4. Retinol

Günlük cilt bakımı rutininizi yağlı cildinize uyacak şekilde uyarlamanız çok önemlidir. Gözenekleri açmaya ve gelecekteki kırılmaları önlemeye yardımcı olmak için retinol içeren bir serum veya jel nemlendiriciyi tercih edin . Reçetesiz satılan ve reçeteli retinol bazlı ürünlerin çoğu cildinizin güneşe karşı ekstra duyarlı olmasına neden olabilir, bu nedenle yanma ve soyulmayı önlemek için geceleri kullanın.

Temiz cildinizi onarmaya yardımcı olacak en iyi ürünleri mi arıyorsunuz? İşte en iyi seçimlerden birkaç tanesi;

La Roche-Posay Effaclar Serisi

Effaclar serisi, ilaçlı tedavileri ile sivilceye eğilimli ciltler için etkili çözümleri keşfedin. Salisilik asit ve benzoil peroksit gibi bileşenler içeren ürünlerle akne ve sivilceleri hedefleyin, tedavi edin ve önleyin.

Bioderma Sebium Global Cover

Bioderma Sébium Global Cover, özellikle akne eğilimli ciltler için formüle edilmiş yoğun bir arındırıcı bakımdır. Yüksek kapatıcı özelliğiyle 12 saate kadar kalıcılık sağlar.

Murad Clarifying Mask

Ciltteki yağlanmayı kontrol altına almaya, gözenekleri derinden temizlemeye ve akne oluşumunu engellemeye yardımcı maske.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

BENZER